Venezuela’dan Brezilya’ya koronavirüs hastaları için oksijen tüpü dayanağı

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Venezuela’nın, Brezilya-Amazonas eyaletinin Manaus kenti Konsolosu Patricia Silva lokal basına yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğü yağmur ormanlarındaki 2 milyonluk Manaus’a, ülkesinin Bolivar eyaletinden 5 kamyonla gönderilen 132 bin litrelik oksijen tüplerinin yetkililere teslim edildiğini söyledi.

Bolivarcı hükümet olarak, iş birliği ve dayanışma unsurlarının gerisinde olduklarını belirten Silva, “Manaus’ta halklar ortasındaki dayanışma, bizi bu müthiş salgında kurtaracak.” sözünü kullandı.

Amazonas Eyaleti Sağlık Bakanı Marcellus Campelo, Venezuela’dan gelen oksijen tüplerinin, bölgedeki hastanelerin muhtaçlığını dengelemeye yardımcı olacağını söyledi.

Amazonas Eyalet Valisi Wilson Lima da Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’ya teşekkür ederek “Aldığımız her türlü yardım yahut bağışı çok yeterli karşılıyoruz. Bilhassa Venezuela’dan gelen bu büyük bağış bizim için çok manalı.” dedi.

Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro’nun Venezuelalı muhalif başkan Juan Guaido’yu tanıması iki ülke ortasında sıkıntıya neden olmuştu.
Venezuela, Kovid-19’dan 212 bin 893 kişinin öldüğü Brezilya’nın salgına yaklaşımını eleştirmesine karşın 17 Ocak’ta bu ülkeye oksijen tüpü yardımında bulunacağını açıklamıştı.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir