Trump’ın aleyhine şahit gelecekti… Flaş gelişme yaşandı!

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Kongre baskınındaki rolü nedeniyle Demokratların suçladığı ve ikinci kere azil istemiyle yargılanan birinci lider olan Trump’ın Senatodaki azil yargılamasında 5. gün sürpriz gelişmelerle devam ediyor.

Lokal saatle sabah 10’da toplanan Senato Genel Heyetinde Demokrat savcı vekiller, Cumhuriyetçi Kongre üyesi Jaime Herrera Beutler’i şahit olarak çağırmak istediklerini bildirmişler ve yapılan oylamada bu talep kabul edilmişti.

TRUMP’IN AVUKATLARIYLA DEMOKRAT SAVCI VEKİLLERİ ANLAŞTI

Lakin daha sonra Trump’ın avukatları ile Demokrat savcı vekiller ortasında yapılan muahedeye nazaran, kelam konusu şahit sözünün kanıtlar ortasına eklenmesine ve rastgele bir şahit çağrılmamasına karar verildi. Böylelikle yeni şahitlerle Trump’ın azil yargılamasının uzama ihtimali ortadan kalkmış oldu.

Hala tarafların kapanış sunumlarını yaptığı Senato Genel Heyetinde, Trump’ın hatalı olup olmadığına ait kesin oylamanın yetişmesi halinde bugün yapılabileceği belirtiliyor.

Demokrat savcı vekiller, sabah oturumunda, 6 Ocak’ta Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi Azınlık Başkanı Kevin McCarthy ile telefonda görüşen Trump’ın “baskından haberi olduktan sonra dahi harekete geçmediğini” savunan Cumhuriyetçi vekil Beutler’in şahit olarak dinlenmesi gerektiğini belirtmişti. Trump’ın avukatları ise son dakikada ortaya çıkan kelam konusu adımı kabul etmediklerini vurgulamıştı.

Daha sonra şahit çağrılması talebine ait yapılan oylamada, 45’e karşı 55 senatör “tanıkların dinlenmesi” istikametinde oy kullanmıştı.

TRUMP’IN AKLANMASINA NEREDEYSE KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

100 sandalyeli Senatoda Trump’ın hatalı bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun (67 senatör) Trump aleyhinde oy vermesi gerekiyor.

Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50’şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump’ın Cumhuriyetçi senatörlerin oylarıyla aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Bugüne kadar yargılamayla ilgili açıklama yapan Cumhuriyetçilerin büyük kısmı Trump lehinde oy kullanacakları iletisini vermişti.

1’i polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil hususu, 14 Ocak’ta Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir