Tek odalı barakada yeni bir hayat kurdular… Kent hayatından uzak tabiatla iç içe

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

5 yıl evvel evlenen Uğur-Sema Tekin, 2 yıl evvel kent merkezindeki konutlarını satıp, tabiat sporları materyali satan iş yerlerini de kapatarak, Kestel ilçesinin Uludağ eteklerindeki kırsal Dağdibi Mahallesi’ne 3 kilometre uzaklıktaki ormanlık alanda arazi satın aldı.

Başlarda haftada bir sefer topraklarında kamp yapan çift, daha sonra yaptıkları tek odalı barakada hayatlarını sürdürme kararı aldı. Kent hayatının akabinde kimi zorluklar yaşasalar da geri dönmeyen çift, şimdilerde 5 farklı meskenden oluşan kamp alanıyla doğaseverleri ağırlıyor.

‘BOŞ VAKTİMİZ NEREDEYSE YOK’

3 yıl evvel eşi ile İsviçre ve Fransa’da bir aylık tabiat yürüyüşü yaptıklarını, böylece tabiatta ömür fikrine alıştıklarını belirten Sema Tekin, “İsviçre ve Fransa’da kaldığımız kampinglerde tabiatta da yaşanabileceğini gördük. Son periyotlarda işlerimiz de yeterli gitmemeye başladı. Bu çalışmalar için çok fazla bütçemiz de yoktu.

Her şeyi kendimiz yaparak burada bir ömür alanı oluşturduk. Hayatımızı sürdürebilmek için beş dönümlük toprağımızı tabiatta kamp yapmak isteyenlerin hizmetine açtık. Hafta sonları ekseriyetle evli ve çocuklu çiftler müşterimiz oluyor. Biz burada yalnızca kamping konaklama hizmeti veriyoruz. İsteyen çadır kurabiliyor. İsteyen barakada kalabiliyor. Her anımız dolu, boş vaktimiz neredeyse yok. Canımızın sıkılmasına fırsat yok. Yağışlı günlerde de bol bol kitap okuyoruz. Uğur İngilizce öğreniyor. Ben de açık öğretimde çocuk gelişimi kısmında üçüncü sınıfta okuyorum” dedi.

‘TAVUKLARIMIZ, KÖPEKLERİMİZ, KEDİMİZ VAR’

Bin 500 metre yükseklikteki alanda yaşadıklarını söyleyen Uğur Tekin ise bu düzeylerde zerzevat yetiştirmenin güç olduğunu söyledi. Tekin, “Geçen yıl ektiğimiz hiçbir zerzevattan eser alamadık. Köy hayatına alıştık. Tavuklarımız, köpeklerimiz, kedimiz var. Burada köylülerle aramız güzel. Gereksinimimiz olduğunda yardımımıza koşuyorlar. Biz onlara, onlar bize alıştı. Kış günlerinde makus havalarda bir gereksinimimiz olup olmadığını soruyorlar. Onların bu insancıl davranışlarından memnun oluyoruz” diye konuştu.

Hayal etmekle gerçeklerin farklı olduğunu lisana getiren Tekin, bütün zorluklarına karşın ormanda yaşamaya devam edeceklerini kelamlarına ekledi.

 

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir