Takvime değil tabiata bakın

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Her ne kadar bu hafta sonu itibariyle kar yağacak kestirimleri yapılsa da harikulâde sıcak günler geçirdik bu kış. Eskilerin hesabıyla şimdi cemrelerin düşmesine, yani baharın gelmesine 15 gün olmasına rağmen erken gelen baharın hoşlukları bir bir görünür oldu.
İstanbul’un üzerinden leylekler, Antakya, Mersin, Adana ve Antalya’dan arıkuşları, kırlangıçlar, ebabiller, guguk kuşları geçmeye başladı.

İzmir Karaburun’da çiğdemler, Antalya’da anemonlar, orkideler, Datça’da bademler, Karadeniz’in alçak kısımlarında siklamenler kırları kapladı. Çiçekler açar da kelebekler durur mu? Öncü bahar kelebekleri olarak kırlarda, parklarda çiçek peşinde koşturmaya başladı.

Hayat hoş

Datça Yarımadası’nın Hızırşah mevkisi… Burada pembemsi bir beyaza bürünen badem ağaçlarının altında, taze çimenlerin üzerinde geçireceğiniz birkaç saat bile size hayatın ne kadar hoş olduğunu hatırlatacak, gereksiz kaygılarınızı unutturacak. Tıpkı biçimde Akdeniz kıyılarında da yeşile karışan papatyalar, anemonlar ve hatta orkidelerin parlak renkleri, içinden çıktığımız gri kış günlerinin de tesiriyle emin olun ki bugünlerde gözünüze bir öteki hoş görünecek. Bahar yalnızca Akdeniz ya da Ege’ye gelmedi. Memlekete buralardan girmiş olsa da dalga dalga yayılıyor. Örneğin bugünlerde Ankara’da Eymir Gölü civarında çiçekler yüzünü göstermeye başladı bile. Çiğdemlerse Karadeniz’in alçaklarında gezenlere göz kırpıyor. Üstelik siklamenler de çiğdemlerin eşlikçisi.

Baharı getiren kuşlar

Tabiatta baharın en erken müjdecisi kırlangıçlardır ve onlar da Antakya’dan Türkiye’ye girdi… Artık Akdeniz boyunca kümeler halinde uçarak üzerimizden Avrupa’ya gitme ve Anadolu’ya yayılma telaşındalar. Baharın habercilerinden leylekler de iki kanattan geliyor. Kars ve Iğdır’da kuzeydeki öncüleri görebilirsiniz. Karadeniz üzerinden Avrupa’ya hakikat yoldalar. Ayrıyeten baştankara ve ispinoz üzere şahane müzikler söyleyen kuşların da daha kuzeye çıktığı günlerdeyiz. Bu periyot Karadeniz’de sahne onların… Öteki göç koluysa Antakya üzerinden geliyor. Leylek, arıkuşu, kırlangıç, ebabil, guguk kuşları burada da öncü… Leylekler yakında Beyşehir Yeşildağ beldesindeki ‘Leylekler Vadisi’ne yerleşecek.

Kelebekler durmaz!

Kentlerde de birçok bahar emaresi var. Örneğin mimozalar buram buram kokmaya, bahar kolları parkları, bahçeleri süslemeye, manolyalar yüzünü göstermeye başladı, birçok yerde erguvanların eli kulağında. Çiçekler açar da kelebekler durur mu? Atalanta kelebeği yeşilliklerde, çiçeklerde arzı endam ederek kendi çeşidi için baharın işaret fişeğini ateşlemiş durumda. Onu orakkanat, beyaz melek, yırtıkpırtık üzere öncü bahar kelebekleri izleyecek.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir