Son dakika… Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık gösterge repo  faizinde piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi. TCMB Para Siyaseti Kurulu(PPK) toplantısının akabinde yapılan  açıklamaya nazaran, haftalık repo faizi yüzde 17,00 olarak kaldı. TCMB evvelki bir evvelki toplantısında faizi beklentilerin üzerinde artırarak, yüzde 15,00’ten yüzde 15,00’ye çıkarmıştı. Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için %11,15, 12 ay sonrası için %10,53 ve 24 ay sonrası için %9,14 düzeyinde bulunuyor. TCMB’nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için %9,4 düzeyinde bulunuyor.
TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık %14,60 olarak açıkladı. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 18 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Açıklamada şöyle denildi:

“Para Siyaseti Konseyi (Kurul), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 seviyesinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı  kısıtlamaların iktisat üzerindeki aşağı istikametli tesirleri, geçtiğimiz  yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sonlu seyretmekle birlikte,  hizmetler ve ilişkili kesimlerdeki yavaşlama ve bu bölümlerin kısa  vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın  periyodunda sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli tesirleriyle güç kazanan iç talebin cari süreçler istikrarı üzerindeki olumsuz etkisi  devam etmektedir. Başka taraftan, finansal şartlardaki sıkılaşmayla birlikte son periyotta kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

İç talep şartları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet  tesirleri, memleketler arası besin ve başka emtia fiyatlarındaki yükseliş ve  enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, fiyatlama davranışları  ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Kasım ve Aralık PPK toplantılarında gerçekleştirilen güçlü parasal  sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı  tesirlerinin daha besbelli hale gelmesi beklenmekte, böylelikle  enflasyon üzerinde tesirli olan talep ve maliyet ögelerinin kademeli  olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, memleketler arası emtia  fiyatlarındaki gelişmeler, kimi kesimlerde barizleşen arz  kısıtları ile gerçekleştirilen fiyat ve yönetilen fiyat ayarlamaları,  orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki ehemmiyetini korumaktadır. Bu  doğrultuda Şura, 2021 yılsonu kestirim maksadını dikkate alarak,  enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü  göstergeler oluşana kadar sıkı para siyaseti duruşunun kararlılıkla  uzun bir süre sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyonda kalıcı  düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında  enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin  göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet ögeleri ve  enflasyon beklentilerinin varsayım ufku içerisinde gayelerle ahengi yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ek nakdî sıkılaşma  yapılacaktır.

Sıkı para siyaseti duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak  tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, karşıt para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve  finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla  makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği  değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm ögeleri ve bu ögelerin etkileşimini temel alan bir tahlil çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni  bilginin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik siyaset duruşunu  değiştirmesine neden olabileceği ehemmiyetle vurgulanmalıdır.”

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir