Putin’den çarpıcı Navalnıy açıklaması

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Putin, devlet kanalı Rossiya 24’te, bir müddet evvel Rus medya kuruluşlarının genel yayın direktörleri ile yaptığı toplantının yayınlanan kısımlarında, Rusya’daki protesto şovlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rus muhalif Navalnıy’ı isim vermeden “figüran” olarak nitelendiren Putin, birtakım güçlerin Navalnıy’ı ülkesinde bilhassa sosyo-ekonomik durumun düzgün olmadığı bugünlerde kullandığını söyledi.

Putin, “Tüm dünyada olduğu üzere Rusya’da gelir seviyesi dahil içinde yaşadıkları şartlarla ilgili olarak insanların yorgun, hoşnutsuz ve öfkesinin birikmiş olduğu bir vakitte bu figüranı kullanıyorlar.” dedi.

Putin, Avrupa, ABD ve öbür ülkelerde de karşı güçler tarafından bu olumsuz kaidelerin kullanıldığına dikkati çekti.

Rusya’nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısı ve yeni silahların Batı’yı öfkelendirdiğini anlatan Putin, Batı’nın Rusya’ya karşı çevreleme siyaseti güttüğünü bildirdi. Putin, bu yüzden potansiyel düşmanların kendi çıkarları için iktidar hırsı olanları Rusya’ya karşı kullandığını lisana getirdi.

‘RUSYA’NIN ESKİ SOVYET ÜLKELERİNDE TESİRİ ARTIYOR’

Vazifeye geldikten bir müddet sonra ülkesinde durumun istikrara kavuşmaya başlamasıyla Rusya’ya karşı çevreleme siyasetinin başladığını anlatan Putin, ülkesinin güçlenmesiyle bu siyasetlerin daha güçlü sürdürüldüğüne işaret etti.

Eski Sovyet ülkelerindeki Rusya’nın son yıllarda artan tesirinin kaygıya neden olduğuna işaret eden Putin, “Ne olursa olsun, tüm zorluklarla birlikte eski Sovyet ülkelerinde tesirimiz artıyor. Sovyetler Birliği dağılırken tüm sonuçlarıyla birlikte bağımsız devletlerin oluşumunu anlamalıydılar.” tabirlerini kullandı.

Putin, dünyadaki tansiyonu azaltma mazeretiyle Rusya’nın eski Sovyet ülkelerinden çıkarılmaya çalışılacağını vurguladı.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir