Merkel: Irkçılık bir zehirdir

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Şubat 2020’de Hanau kentinde meydana gelen ırkçı akında hayatını kaybedenleri anmak gayesiyle dün imajlı bir ileti yayınladı. Merkel, ırkçı nefretten kaynaklanan bu dehşetli taarruzda hayatını kaybedenleri andığını belirterek, “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir” dedi. Şansölye, ırkçı hücumun Alman toplumunda barış içinde bir ortada yaşama ve ahenk için dönüm noktası olduğunu vurguladı. Irkçı taarruzda ölenlerin isimlerini tek tek anan Merkel, çok sağcı katilin bu insanları tanımadığını yalnızca görünüşlerinden ve göçmen olmalarından nefret ettiğine dikkati çekti.

‘IRKÇILIĞA KARŞI DURACAĞIZ’

Hanau’da geçen yıl yapılan anma aktifliğini ve aileler ile yaptığı görüşmeleri hiç unutmayacağını kaydeden Merkel, “Bu ülkede yaşayan bizler her birlikte ırkçılığa ve nefrete karşı duracağız” tabirini kullandı. Şansölye, Hanau’daki cinayetlerin, Halle’deki Yahudi sinagoguna yapılan atak ve Kassel Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesi üzere ırkçı şiddet aksiyonlarının çok sağcılığın neler yapabileceğini müthiş biçimde gösterdiğini belirterek, hükümetin bu yıkıcı ideolojinin kökünü kazımak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

9 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör akınında, ortalarında 4 Türk’ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Özel harekât timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren ırkçı terörist 43 yaşındaki Tobias Rathjen ve 72 yaşındaki annesi meskeninde meyyit bulunmuştu.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir