Manipülasyon ustası iki karakter

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Babanız Denzel Washington’un dünyanın büyük sinema yıldızlarından biri olduğunu birinci ne vakit fark ettiniz?

John David Washington: Babamın yıldız olduğunun her vakit farkındaydım. 5 yaşındayken, onu sahnede birinci gördüğümde o bir yıldızdı, o bir sihirbazdı. Gerçek hayatta o denli davranmıyordu. Sahnede öbür bir adam vardı. “Malcolm X” sinemasından sonra hayatımız daha da değişti. Yanımızda çalışan güvenlik sayısını artırmıştı babam. Sokakta beşerler “Malcolm X” tişörtleri giyiyor, şapkaları takıyordu. Babamın fotoğrafları insanların üstündeydi. Birinci yurtdışı seyahatimizde yalnızca Amerika’da değil, her yerde tanındığını anladım. 8 yaşında, İtalya’ya gitmiştik. Gittiğimiz her yerde babamı tanıyordu. İngilizce konuşmuyorlardı lakin babamı biliyorlardı.

“Malcolm & Marie” sinemasındaki karakteriniz Malcolm, LA Times sinema eleştirmeninin sineması hakkındaki yazısını sabırsızlıkla bekliyor. Siz kendi performansınızı kritik eder misiniz?

– Benim en acımasız eleştirmenim yeniden benim. Ekranda kendimi izleyemiyorum, yaptığım hiçbir şeyi beğenmiyorum… Oynadığım her sahneyi en ince ayrıntısına kadar kesimlere ayırıyorum. “Bunu neden yaptım”, “Bitti, mesleğim bitti!” üzere hislerle boğuşuyorum. İşimle ilgili her şeyde harika hassasım.

Pekala babanız? Performansınızı yorumlar mı?

– Evet. Fakat daha çok annemle tartışırım. Bazen sesli senaryo okuması yapıyorum annemle. Antrenman mahiyetinde. Okumada bile rolde değilsem çabucak anlar. “Anne yalnızca antrenman yapıyorum” deyince… “Egzersiz bile yaparken bilmediğini ya da rolde olmadığını kabul et” der. “Kendine dürüst ol, bilmemenin nasıl hissettirdiğini anlamaya çalış” der. O yüzden daha çok anneme giderim güzel olup olmadığını sormak için.

Oyuncu olmak istediğinizi söylediğinizde, babanızın yansısı ne tarafta oldu?

– Cüretimi kırmadı. Babam en büyük destekçim ve en büyük hayranım. Bana yol gösteren bir babam olduğu için şanslıyım. 5 yaşından beri aktör olmak istiyordum. Babamın tiyatro sahnesinde benim babam olmaktan çıkıp karaktere dönüştüğünü gördüğüm günden beri… Fakat kendi kimliğim olmasını istedim. O yüzden oyunculuk yerine futbolu seçtim. Zira birtakım insanların babam sayesinde bir şeylere sahip olduğumu söyleyeceğini biliyordum. Lakin futbolda adam kayırmak yok!

BAĞIMSIZLIĞIM İSMİNE ACI ÇEKTİM

Sonra oyunculuğa geçişiniz nasıl oldu?

– Apayrı bir bölümdeydim. Kırık kaburga, spor fıtıkları, yırtık menisküs, yırtık aşil tendonları… Bağımsızlık ismine, kendi kimliğime sahip olma ismine acı çektim. Sonra NFL’de yaşadığım tüm acıları, tüm başarısızları bu bölüme getirdim. Zira sonunda nitekim olmak istediğim yerdeydim. Oyuncu seçmesine gittiğimde biri yaptığım şeyden hoşlanmıyorsa ya da performansımla ilişki kuramıyorsa yahut yalnızca babam güzel olduğu için âlâ olduğumu söylemeye çalışıyorsa sorun değildi. Zira büsbütün mantıksız bir formda babam Denzel olduğu için yeterli futbol oynadığımı söyleyenler de vardı. Hassas olmaktan çıkıp ne olursa olsun yapmak istediğim şeye hazır olduğum duygusal noktaya geldiğimde bu bölüme geçtim. Dediğim üzere reddedilmeye hazırdım.

“Malcolm & Marie” bağlantıya dair uzun diyalogların olduğu iki kişilik bir sinema. Sineması yaparken Malcolm sayesinde keşfettiğiniz taraflarınız oldu mu?

– Katiyen oldu. Aslında bende olduğunu bilmediğim şeyler keşfettim. Sineması pandemi devrinde çekmemiz de tesir etti sanırım. Kendi kendimle kalmak için çok vaktim oldu. Çalıştığımız sanayinin geleceği için gergindim, korkuyordum. Yine çalışabilecek miydik? Neler olacaktı? Pandemi sırasında ortaya çıkan tüm o hisleri bu karakter üzerine aktarmayı başardım. Hayatım, hislerim, nerede olduğum, nereye gitmek istediğim, nereye gittiğimin envanterini çıkardım.

Malcolm’un söylediği kimi kelamları ben asla söylemem ya da onun kimi taktiklerini asla kullanmam. Fakat tıpkı vakitte o kelamları sinemada söylemek için heyecanlıydım. Birtakım duygusal atılımlar, başa çıkmam gerektiğini fark etmediğim kimi korkutucu karanlık yerler olduğunu bu karakter sayesinde keşfettim.

Epey tutkulu tartışma taktiklerinizi de izledik…

– Manipülasyon ustası iki karakter izlediğinizi düşünüyorum. Marie de hiç günahsız değil. İkisinin taktiklerini de savunmuyorum. Tartışma sanatını artık biraz daha anlıyorum. Reaksiyon vermek ile karşılık vermek iki farklı şeymiş, bunu daha yeterli anladım…

AMERİKAN FUTBOLU OYNUYORDU

Denzel Washington’un oğlu John David Washington, Morehouse College’da oynadığı kolej futbolunun akabinde Amerikan futbol grubu St. Louis Rams ile anlaştı. Lakin futbol mesleğini yaşadığı sakatlıklar nedeniyle noktaladı. Washington daha sonra drama dersleri alıp oyunculuğa geçiş yaptı.

İLETİŞİM HER MEVZUDA ANAHTAR

◊ “Tenet” sinemasından sonra Warner Bros. 2021 sinemalarını sinemalarla birlikte HBO Max kanalında yayınlama kararı aldı. “Tenet” sinemasında direktör Christopher Nolan ile birlikte çalıştınız. Nolan, Warner Bros.’un kararına karşı sert açıklamalarda bulundu. Siz neler söylemek istersiniz bu bahis hakkında?
John David Washington: Bahtsız bir durum. Durumunuzun ne olduğunun göz önüne alınmaması… Yahut iş arkadaşınızın, ne yapmaya çalıştığı hakkında size hiçbir şey danışmaması sahiden berbat bir his. Bu türlü bir durumda ben olsaydım, birlikte çalıştığım insanlara neler olduğunu anlatmak isterdim, insanlardan ne düşündüklerini duymak isterdim. İrtibat her hususta anahtar.

ZENDAYA

İşime âşığım

Bütün yeteneklerinizin yanı sıra 87 milyon takipçiyle Instagram’ın da yıldızısınız. Toplumsal medyayı kullanırken kurallarınız var mı?

Zendaya: Toplumsal medyayla farklı bir bağlantım var. Şayet çok fazla takılırsam, o vakit hakikaten takılıp kalıyorum. Aslında gerçek dünyada var olmayı seviyorum. Telefonumda olmayı hiç sevmiyorum. Toplumsal medyanın dışında var olan gerçek hayata sahip olmayı seviyorum. Ancak öbür taraftan toplumsal medya birçok istikametten hayatımın ve işimin kesimi.

Beni destekleyen beşerlerle temas kurmamın bir yolu. Toplumsal medya üzerinde çok fazla düşünmeyi ve çok fazla uğraş sarf etmeyi sevmiyorum fakat birebir vakitte büsbütün dışlamayı da sevmiyorum. Hepimiz toplumsal medyanın negatif taraflarının farkında olmalıyız.

Zira sizi çılgına çevirebilir. Katiyen çevirebilir. Bu yüzden her şeyin ölçülü olmasının kıymetli olduğunu düşünüyorum. Çoğunlukla işim için kullanıyorum.

“Bugün bunu yiyorum”, “Bugün bunları yaptım” üzere paylaşımlar yapmıyorum. Diğerlerinin onayı ya da beğenisi için bir şeyler paylaşırsanız, asla memnunluğu bulamayacaksınız.

Eski lider Donald Trump’ın toplumsal medya kullanımı engellendi. Konuşma özgürlüğünü savunan bir ülkede bunun adil bir davranış olduğunu düşünüyor musunuz?

– Evet.

Neden adil sizce?

– Beyaz üstünlüğü yanlısı kümesi direkt kışkırtan, onları öbür beşerler için ziyanlı ve tehlikeli şeyler yapmaya teşvik eden biri olduğu için…

İÇİNDEKİLERİ FİLTRESİZ DIŞA VURMAK HOŞMUŞ

“Malcolm & Marie”de bağ, saklı gizli hisler, kışkırtma, reaksiyon ve aşk var. Zendaya’nın aşk tarifini merak ediyorum. Nedir aşk?

– Aşk, bazen denetim edemeyeceğiniz bir his… Bu duyguyu birçok farklı şey için hissettiğimi düşünüyorum. İşim için hissediyorum örneğin. Aileme, arkadaşlarıma karşı derin bir sevgim var. Ve bu sinemada de gösterdiğimiz üzere, sevdiğimiz insanlara bedel verdiğimizi muhakkak etmenin kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu, aşkta kilit faktör bana nazaran. Karşınızdaki kişi partneriniz, aileniz, en uygun arkadaşınız ya da çocuğunuz olabilir. Onlara duygusal olarak ulaşmak ve paha verdiğinizi göstermek, sevginin bir kesimi.

Sizin de bağlantılarınızda sinemadaki üzere reaksiyonlar verdiğiniz oluyor mu?

– Hayır, o denli reaksiyonlarım yok. Bununla birlikte, o reaksiyonlar katiyen uygun hissettiriyor. İçindekileri filtresiz dışa vurmak hoşmuş. İşimizin eğlenceli kısmı, karakterlerimizle bazen hemfikir bazen de başka fikirlerde olmamız.

Geçtiğimiz eylül ayında “Euphoria” dizisindeki rolünüzle Emmy kazandınız. O anlara dönmenizi istesem…

– İnanılmaz derecede özeldi. Yalnızca aday olabildiğim için bile kendimi şanslı hissetmiştim. Hiçbir şey kazanmasam da adaylık nedeniyle memnundum. Ödül “Euphoria” grubuna ilişkin üzere hissediyorum. Üzerinde benim adım yazıyor olabilir lakin her gün birlikte çalıştığım o özel beşerler olmadan bu ödül de olmazdı. Bu nedenle mükafatın hepimizin olduğunu düşünüyorum.

İSMİM KISMEN UYDURMA

 

◊ İsminizin farklı bir kıssası olduğunu duydum. Sizden dinleyebilir miyiz?
Zendaya: Annemle babam Afrika lisanından bir isim koymak istemişler. Çok da araştırma yapmışlar. Babamın “Z” harfine takıntısı varmış. “İsminde Z harfi olmak zorunda” diyormuş. O periyot dövüş sanatlarıyla da ilgileniyormuş. “Zen” oradan geliyor.
Öbür kısmı kurgusal. (Gülüyor) Yani kısmen uydurma.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir