LG telefon pazarından çıkıyor mu? Sürpriz gelişme

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

LG, uzun yıllardır telefon pazarında bulunan ve birtakım telefon modelleriyle kullanıcıların ziyadesiyle ilgi gösterdiği bir teknoloji üreticisi. Fakat son yıllarda LG için telefon satışları pek yeterli durumda değil ve çıkardığı telefonlar eskisi üzere ilgi görmüyor. Son olarak pervane dizaynlı bir akıllı telefon çıkararak niş bir kitleye hitap eden LG, son 5 yılda telefon pazarında 4.5 milyar dolar ziyan açıkladı. Tablonun bu kadar makûs olması ise LG’yi radikal bir kararın eşiğine getirdi.

LG’den yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Küresel pazarda, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere taşınabilir ünitedeki rekabet daha da acımasız hale geldi. LG Electronics, mevcut ve gelecekteki rekabet gücünü göz önünde bulundurarak, cep telefonu ünitemiz hakkında en âlâ kararı vermemiz gereken noktaya geldiğimize inanıyor.”

Bu açıklama da LG’nin telefon üretimini büsbütün ya da kısmen bırakabileceği halinde yorumlanıyor.

BİRİNCİ 7’YE BİLE GİREMEDİ

Araştırma şirketi Counterpoint’e nazaran LG, Strategy Analytics tarafından 2013’ün birinci çeyreğinde global akıllı telefon pazarında üçüncü sırada yer almasına karşın, 2020’nin üçüncü çeyreğinde birinci yediye bile giremedi.

Reuters’ta yer alan habere nazaran LG’nin beş yıldan fazla kümülatif kayıpları ve kaynakların yanlış tahsisi değerlemeyi baskılarken, analistler, LG’nin cep telefonu ünitesini kapatmaya karar vermesi durumunda bunun piyasa pahasını iddiası 4 trilyon won artırabileceğini (yaklaşık 27 milyar TL) söz etti.

VİETNAMLI ŞİRKETE TELEFON KISMINI SATABİLİR

Tüm bu gelişmelerin üzerine LG ile ilgili yeni bir tez daha ortaya atıldı. Şirketin telefon kısmını Vietnam merkezli VinGroup‘a satmayı planladığı öne sürülüyor. Birebir teze nazaran VinGroup’tan LG’ye yeterli bir teklif gelmiş durumda. 

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir