Kopya borsası… YÖK sahtekârlığa müdahale etti

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Para karşılığı tez ve ödev hazırlayan sayfaların birçoğunun internet sitesi var. Bilhassa toplumsal medyadan reklam yapan bu hesaplar, tüm kısımların dersleriyle ilgili ödev, makale, tez yazımı ve online imtihan üzere öğrencinin yapması gereken bütün süreçleri onların yerine yapıyor. Türk Ceza Kanunu’nda bu kapsamda dolandırıcılık kabahati işleyenlere para ve mahpus cezası da öngörülüyor.

YÖK HAREKETE GEÇTİ
Sahtekârlıklar aleni yapılmaya başlanınca, imtihan güvenliği önemli sorun haline geldi ve YÖK harekete geçti. YÖK avukatları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundukları dilekçede, sahtekârlık yapanlar hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ hatasından dava açılmasını talep etti.

‘600 LİRAYA HALLEDERİZ’
Sahtekârlıkla sınıf geçiren hesaplar geri bildirimleri de dikkate alıyor. Toplumsal medya üzerinden imtihanı geçen öğrencilerin güzel dilekleri de paylaşılarak adeta gösteri yapılıyor. Takımlardan kimileri, başarısız olunursa para iadesi yapacaklarını bile argüman ediyor. Biz de o sayfalardan birine tez için fiyat sorduk. Aldığımız yanıt: “600 liraya yaparım dedi hocamız. Turnitin raporu ile teslim ediyoruz” oldu. 

‘NASIL KOPYA ÇEKTİM?’
İktisat okuyan bir öğrenci de online imtihanda nasıl kopya çektiğini şöyle anlattı:
“Mikro iktisat imtihanı için başvurmuştum. 250 TL istediler. Grafik olursa 400 TL demişlerdi. Kendi ekranıma kamerayı açtım. Tıpkı vakitte öteki bilgisayarı da HDMI kablosuyla televizyona bağladım. Soruların fotoğraflarını çektim. Oraya karşılıkları yazdılar. Finalde de tıpkı yolu izleyeceğim.”

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir