‘KOBİ’lerimizi yeni teknoloji üretiminde yalnız bırakmayacağız’

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Vodafone’un iş birliğinde çevrim içi düzenlenen “Teknolojide Yerli Üretim ve KOBİ’lerin Gücü” toplantısına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Hisarcıklıoğlu, telekom dalında yerli eser kullanımını artırmak Vodafone Türkiye’nin tedarik zincirine katılabilecek KOBİ’lerle aktif bağlantı ve iş birliğinde bulunmak için bir ortaya gelindiğine dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, kelam konusu toplantıyla 5G ekosisteminin oluşmasına ve bu teknolojilerin yerlileşmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini söz etti.

Tertip kapsamında açılacak sanal toplantı odalarında, KOBİ’lerin Vodafone’un ilgili tedarikçi uzmanlarıyla çevrimi içi görüşmeler gerçekleştireceklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Böylece KOBİ’lerimizin Vodafone’a tedarikçi olmalarının yolunu açacağız. Olamıyorlarsa onların tedarikçi olmaları için hazırlık yapmalarını sağlayacağız. Bu hazırlık basamağında da Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın liderliğinde, KOSGEB takviyelerinden faydalanmaları için çalışacağız. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın, yerli ve ulusal üretime yönelik çalışmalarından da yararlanacağız. Özet olarak KOBİ’lerimizi yeni teknolojiler üretme sırasında yalnız bırakmayacağız, devletimizin tüm imkanlarından faydalanmak üzere onları yönlendireceğiz.”

“Ar-Ge takviyeleri konusunda birçok bilgilendirme webinarı düzenledik”

Hisarcıklıoğlu, tedarikçi olmak isteyen KOBİ’lere kimi tavsiyelerde bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Geliştirdiğiniz teknolojiyi Vodafone’un talep ettiği standartlara getirmek için devletimizin Ar-Ge takviyelerinden faydalanınız. Ar-Ge dayanakları konusunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını başlangıcından bu yana birçok bilgilendirme webinarı düzenledik. Bunları YouTube kanalımızdan izleyerek bu dayanaklardan nasıl faydalanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ar-Ge konusunda yalnızca devlet takviyeleri değil, birebir vakit da ‘Ufuk Avrupa’ ve ‘Ufuk2020’ gibi AB destekleri mevcut. Teknolojilerinizi geliştirirken bu düzenekleri da göz önünde bulundurun. Yıl sonunda yapacağımız aktiflikte de Vodafone’un bu toplantıya katılan KOBİ’lerimizden sağlayacağı tedarikin hoş sonuçlarını görmüş olacağız.”

“2020’de 15 binden fazla yerli malı dokümanı verdik”

Hisarcıklıoğlu, TOBB Sanayi Data Tabanı’ndaki kapasite raporu sayısının 2020’de bir evvelki yıla kıyasla yüzde 5 artışla 79 bini geçtiğini söyledi.

Yüksek teknolojili eserlerdeki kapasite raporu sayısında yüzde 10, orta/yüksek teknolojideki kapasite raporu sayısında yüzde 9 artış olduğu bilgisini paylaşan Hisarcıklıoğlu, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın dayanaklarıyla 2020’de bir evvelki yıla kıyasla yüzde 7 artışla 15 binden fazla yerli malı evrakı verdik. Buradaki eserlerin teknoloji seviyelerine baktığımızda, yüksek teknolojili eserlerdeki yerli malı evrakı sayısı geçen yıla nazaran yüzde 18, orta/yüksek teknolojideki evrak sayısı ise yüzde 12 arttı. Özellikle yüksek teknolojili eserlerdeki bu gelişmeden de ziyadesiyle memnunluk duyduk.” diye konuştu.

Tedarikçi geliştirme hususunda birçok kuruluşla iş birliği yaptıklarına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Çalışmalarımız ortasında Vodafone üzere büyük işletmelerin yanı sıra Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile ülkemizin değerli projelerinden Akkuyu Nükleer Güç Santrali üzere kuruluşlar da yer alıyor. Burada bilhassa KOBİ’lerimizin dikkatini çekmek istediğimiz bir nokta var. Burada birlikte çalıştığımız firmalar, TOBB Sanayi Data Tabanı’nda yer alan kapasite raporuna ve yerli malı evrakına sahip olanlar. Dolayısıyla bu çalışmalarda yer almak istiyorsanız, sanayi kapasite raporu almanızı ve geliştirdiğiniz teknolojilere ait olarak yerli malı evrakınızı almanızı tavsiye ediyorum. Böylece sizinle irtibat kurmamız ve bu çalışmalara dahil etmemiz daha kolay olacaktır.”

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir