Karlar diyarında ne hoşluklar gizli…

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Kışın karın yerden kalkmak bilmediği, alabildiğine beyaz bir örtüyle kaplanmış hissi veren Erzurum, Doğu Anadolu’nun kış sporları merkezi olarak ön plana çıksa da bilinen yüzünden çok daha fazlasını vaat ediyor ziyaretçilerine… Konuklarını birinci görüşte büyüleyen Tortum Gölü, yaz-kış farklı hoşluğa bürünen Tortum Şelalesi, kent merkezinde birbirine çok yakın tarihi yapıları, renginden ötürü ‘kırmızı periler diyarı’ olarak anılan Narman Peribacaları bu hoşluklardan yalnızca birkaçı…

Hasebiyle Erzurum’da kayak sporu için ayırdığınız günlerden birini Uzundere’ye uğramak için kullanırsanız hiç pişman olmazsınız. Uzundere ilçesi hudutlarındaki Tortum Gölü, bir heyelan set gölü… Dağların adeta ayna üzere suya yansıyan imgeleri, etrafın süper yeşilliğiyle birleşince ortaya görülmeye bedel görüntüler çıkıyor. Ayrıyeten Uzundere Türkiye’nin 11’inci sakin kenti. Tortum Gölü’nün sonunda, Tortum Çayı’nın üzerinde bir de şelale var. 22 metre genişliğindeki şelale epey heybetli. 50 metreden dökülen sular ışığın durumuna nazaran vakit zaman gökkuşağı oluşturuyor. Şelalenin altına merdivenlerle iniliyor.

Kızıl peribacaları

Halk ortasında Doğu’nun Kapadokya’sı olarak anılan Narman Peribacaları Erzurum’un bir öbür tabiat olağanüstüsü… Lakin buradaki peribacalarının oluşum biçimleri tarafından Kapadokya’dakilerden farklı olduğu söyleniyor. Yeniden de bu doğal kayalıklar biçim açısından birbirini andırıyor ve burası da tıpkı Kapadokya üzere fotoğraf tutkunlarının favorilerinden. UNESCO Türkiye Ulusal Komisyonu’nca Dünya Süreksiz Miras Listesi’ne de alınan ‘kırmızı periler diyarı’ Erzurum-Ardahan karayolu üzerinde… Uğramanızı tavsiye ederim.

Ne alınır?

Erzurum’da ikramlık eşya denince akla birinci olarak oltutaşı, oltutaşı denince de Taşhan geliyor. Burada envai çeşidini bulmak mümkün. Tespih, yüzük, kolye üzere eserler alabilirsiniz.

Ne yenir?

Erzurum’un en ünlü lezzeti elbet ‘cağ kebabı’… Bu kebap o kadar ünlü ki Doğu Ekspresi yolcuları tren Erzurum garına gelmeden sipariş verip mola esnasında afiyetle yiyorlar. Erzurum’da pek çok yerde yemek mümkün. En ünlüleri Koç ve Gel Gör. Bu enfes lezzetin çıkış yeri Tortum ilçesi. “Üşenmem giderim; birinci yapıldığı yerde de denemek isterim” derseniz aklınızın bir köşesine not edin. Ayranaşı çorbası ve kadayıf dolması da Erzurum’un lokal lezzetlerinden kimileri.

Görmeden dönmeyin

Kenti ayaklarınızın altına seren görünümüyle Erzurum Kalesi.

Ulu Cami, İkili Minareli Medrese,

Üç Kümbetler ve Yakutiye Medresesi.

Ulusal Mücadele’de Erzurum

Kongresi’nin yapıldığı kongre sarayı.

Atatürk’ün 1919’da kullandığı, şu anda müze statüsünde olan Atatürk Müze Meskeni.

İspir’e yaklaşık 35 kilometre aralıktaki Yedigöller.

Kırmızı periler diyarı Narman.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir