Irak için üretilen vagonlar yola çıktı

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Irak Demiryolları için Kocaeli’de üretilen ve birinci parti teslimatı başlayan vagon tankları yolcu etti. Dilovası’nda konseyi Cryocan firması tarafından Irak Demiryolları için üretilecek 400 vagon tanktan üretimi tamamlanan 50’sinin sevkiyatına başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, kelam konusu tank vagonların üretildiği Dilovası’ndaki fabrikayı ziyaret etti. Ziyarette firmanın idare konseyi lideri Tekin Urhan’dan bilgi alan Varank, daha sonra üretim tesislerini gezerek, üretimi tamamlanan vagon tanklarını inceledi.

66 ÜLKEYE İHRACAT

Varank, Gebze’de 2009’da kurulan Cryocan’ın yüzde 70 büyüme ortalamasıyla Türkiye’nin en süratli büyüyen firmaları ortasına girdiğini söyledi. Varank, 1 metreküpten 5 bin metreküpe, 1 bardan 100 bara kadar yüksek basınçlı tank üreten şirketin bu alanda dünyanın saygın firmaları ortasında yer aldığını kaydederek, “Ar-Ge ve inovasyonu önemseyen, bu alana yatırım yapan bir şirketimiz. Savunma sanayi, parçacık hızlandırıcı ve uzay teknolojilerinde kullanılan, nitrojen ve likit hidrojen tankı üzere yüksek teknolojili, katma pahalı eserler üretebiliyorlar. Türkiye’nin sahip olduğu kabiliyetleri şahsen yerinde görmek bizi nitekim gururlandırıyor” dedi. Şirketin ihracat performansına değinen Varank, “Cryocan toplam satışlarının yaklaşık yüzde 80’ini 66 ülkeye ihraç etmektedir” dedi. Varank, firmanın, demir yolunda kullanılmak üzere Türkiye’nin birinci anahtar teslim Petrol ve LPG Vagon tankı imalatını da gerçekleştirdiğini vurguladı.

100 VAGON DAHA

Tekin Urhan da 10 yıldır Dilovası’nda kriyojenik ve basınçlı kaplar imal ettiklerini söyledi.

Eserlerinin likit sanayi gazlarının depolanmasında kullanıldığını belirten Urhan, tasarım, Ar-Ge ve üretimi büsbütün Dilovası’ndaki tesislerde gerçekleştirdiklerini kaydetti. Urhan, Irak’ın toplam 2 bin vagon tankla petrol nakliyatını demir yoluna kaydırmayı planladığı bilgisini vererek şöyle devam etti: “Irak Demiryolları şu anda petrol nakliyatını kara yolundan demir yoluna kaydırmak üzere bir proje yürütüyor. Irak Demiryolları bu projede yoluna Cryocan ile yürümeye karar verdi. Şu anda 50 tankın birincisini gönderiyoruz. 400 adede kadar devam edecek bu üretim. 2022 yılının sonuna kadar teslimatlarımız devam edecek.” Bu yıl sonuna kadar 100 vagonun daha teslimatını yapmayı hedeflediklerini aktaran Urhan, “Şu anda birinci vagon tanklarımızın teslimatını yapıyoruz. Sanayi Bakanımız bizimle birlikte, bunun heyecanı içindeyiz. Bugün prestijiyle uğurluyoruz. Karşı tarafta da Irak Ulaştırma Bakanı karşılayacak” tabirlerini kullandı. Urhan, Irak için ürettikleri tank vagonlarda fuel-oil, crude oil yahut LPG depolandığı bilgisini vererek, “Tamamen yeniden tasarımı bize ilişkin. Kendi mühendislerimiz tarafından tasarlanıp üretiliyor. İkinci adım olarak LPG’nin demir yollarında taşınmasına yönelik projeler için LPG vagon tank üretimine başladık. Birinci prototip hazır” dedi.

Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir