İlköğretimde imtihan notu karneye yansımayacak

Ocak 14, 2021 by Yorum yapılmamış

MEB tarafından 25 Aralık 2020’de yapılan düzenlemede, ilkokul ve ortaokullarda birinci periyot karne notları belirlenirken imtihan yapılmayacağı, yüz yüze yapılan mevcut imtihanların ise geçerli olacağı duyurulmuştu. Bu kapsamda, ilkokul ve ortaokullarda birinci periyot karnelerinin hazırlanması sürecinde, salgın şartlarından kaynaklı ihtiyaçlar ve öğrencilerin faydası gözetilerek, uygulamada birlik sağlamak emeliyle yapılacak periyot sonu süreçleri hakkında velileri rahatlatacak bir düzenlemeye gidildi.

İMTİHAN NOTUNUN GEÇERLİ OLMASINI İSTEYENLERE AÇIK KAPI
Vilayetlere gönderilen yazıyla ilkokul 4’üncü sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci devirde yapılmış olan yüz yüze imtihanların devir sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Lakin isteyen veliler, 21 Ocak’a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, yapılan imtihanlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

KARNELER ELEKTRONİK ORTAMDA
Öte yandan, salgın şartları ve halk sıhhatinin korunması unsuru göz önünde bulundurularak, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretim yılının birinci periyodunda karne basımı ve dağıtımının yapılmayacağı, karnelerin elektronik ortamda erişime açılacağı da belirtildi. 25 Aralık 2020’de MEB tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci devriyle sonlu olmak kaydıyla devir puanı belirlenirken, 1, 2, ve 3’üncü sınıflarda periyot sonu süreçleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği formuyla uygulanmaya devam edecek, 4’üncü sınıflarda ders aktifliklerine iştirak puanlarının aritmetik ortalamasıyla devir puanı hesaplanacak. 5, 6, 7, ve 8’inci sınıflarda ders aktifliklerine iştirak puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalamasıyla devir puanı hesaplanacak.

 

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir