Gürcistan’ın ihracat potansiyeli Türkiye’den ithal edilen ham unsurlarla artacak

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Gürcistan Ekonomik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnava, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Heyetinde, 10 Şubat’ta, Türkiye ile Gürcistan Ortasındaki Özgür Ticaret Mutabakatı (STA) tarafından kurulan Ortak Komite’nin Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan ortasındaki STA’nın “Menşeli Ürünler” kavramının tarifi ve idari iş birliği usulleri hakkındaki Protokol 2’sini değiştiren kararını onaylayan yasanın kabul edildiğini hatırlattı.

TBMM, bizim ve birtakım işletmelerimizin 4 yıldır beklediği çok değerli bir karar verdi.” diyen Turnava, kelam konusu kararın yakın gelecekte yürürlüğe girmesiyle Türk menşeli endüstriyel ham hususlarla Gürcistan’da üretilen eserlerin direkt AB pazarına ulaştırılmasının mümkün olacağını vurguladı.

Turnava, “Bu mutabakatın uygulanması, Türkiye’den ithal edilen ham unsurları endüstriyel üretim için kullanan bölümler için değerli.” diye konuştu. Yalnızca dokuma kesiminde Türk hammaddeleriyle yıllık 80 milyon dolar bedelinde daha fazla dokuma eserinin üretilip AB pazarına gönderilmesinin mümkün olacağını kaydeden Turnava, “Bu, AB’ye ihracat potansiyelimizi artırmak için bir fırsat.” sözlerini kullandı.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir