Güney Kıbrıs’ta ortalık karıştı! Halk sokağa döküldü… “Artık kâfi, dayanamıyoruz!”

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Öğle saatlerinde Güney Lefkoşa’da toplanan göstericiler Rum Başkan Anastasides aleyhinde sloganlar attı. “Artık kâfi, dayanamıyoruz!” sloganları atan aksiyoncular, Anastasiadis hükümetini palavra söylemekle suçladı.

Rum Başkanın isminin karıştığı Altın Pasaport ve siyasalların yolsuzluklarının belgelendiği Yorgacis Raporu’nun akabinde bir de sıkı ekonomik önlemler gelince Kıbrıslı Rumlar patlama noktasına geldi.

Stasinou Caddesi, etrafındaki sokaklar ve Kolokasi Parkı’nda toplanan aksiyoncular ortasında bayan ve çocuklarında olduğu görüldü.

Eylemcilere orantısız güç kullanan Rum Polisi TOMA’larla protestoculara tazyikli su sıktı.

Vakit vakitte göz yaşartıcı gaz bombası atan güvenlik güçleri aksiyoncuları coplarla dövdü, yerlerde sürükledi ve göz altına aldı.

Öte yandan Güney Kıbrıs’ta yürürlükte olan epidemiyolojik önlemler nedeniyle toplu toplantıların yasak olması nedeniyle polisin Cuma gününden bu yana tüm vatandaşların dikkatini çeken bir açıklama yaptığı hatırlatıldı.

ALTIN PASAPORT SKANDALI

2004 yılında AB üyesi olan Kıbrıs Rum Kesiti, yıllardan beri para karşılığı AB pasaportu satmakla suçlanıyor. Rum idaresi 2014te bankacılık krizine girmiş, 10 milyar euroluk AB kurtarma planı ve pasaport satışlarıyla krizden çıkmıştı. Kıbrıslı Rumlar, 2014ten beri 5 binden fazla yabancıya AB vatandaşlığı dağıttı ve karşılığında yaklaşık 7 milyar euroluk direkt yatırım aldı. Rum İdaresi maddelerine nazaran, 2 milyon euroluk devlet tahvili ya da gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık veriliyor. Lakin Rumların bu uygulaması nedeniyle Rusya, Çin ve Uzakdoğudan birçok sakıncalı ismin de AB vatandaşlığı alabildiği tez ediliyor.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir