Galatasaray’da Onyekuru için B planı devrede

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

UEFA ile 2018 yılında yaptığı Finansal Fair Play (FFP) muahedesi gereği ‘sattığı kadar transfer harcaması yapabilen’ G.Saray, hareket alanını kısıtlayan bu kural nedeniyle devayı kiralama prosedüründe bulmuştu. Kulüpleri ile kontratları süren futbolcuları genelde satın alma opsiyonlu olarak kiralayan sarı kırmızılılar, son orta transfer periyodunda 3. defa takımına kattığı Henry Onyekuru’yu da bu yolla transfer etti. Bu futbolcu için 650 bin Euro kira bedeli ödeyecek olan Galatasaray, haziranda 4 milyon 350 bin Euro vermesi halinde bonservisi satın alma hakkına sahip.

FFP kısıtlamaları bu yaz da geçerli

FPP mutabakatına bugüne dek harfiyen uyan sarı kırmızılı idare, geçtiğimiz günlerde UEFA ile temasa geçerek, kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. Lakin görüşmeler sürdüğü için, ‘satmadan oyuncu alamazsın’ kuralının 2021 yaz transfer devrinde de geçerli olacağı bildirildi. Bu da Onyekuru’nun bonservisini almayı planlayan Galatasaray’ın ‘B’ planını devreye sokup futbolcu satmasını mecburî hale getirdi. Sarı kırmızılı idare, Mbaye Diagne yahut Christian Luyindama’yı 6 milyon Euro civarında sayılara satarak, Onyekuru’yu almaya çalışacak.

Muhteşem Lig kapsama alanı dışında

Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı mutabakat Muhteşem Lig’i kapsamıyor; sarı kırmızılı ekibin Avrupa kupalarındaki takımları baz alınıyor. FFP kriterleri Galatasaray’ın Avrupa kupalarında son oynadığı Glasgow Rangers maçı dikkate alınarak uygulanacak. Rangers müsabakasında UEFA’ya bildirilen takımdan ayrılan ve transfer edilen oyuncuların bonservis, kiralama gelirleri hesaplanarak sarı kırmızılı kulübün mali durumu ortaya çıkacak.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir