Fransa’ya Türk hamsisi

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Geçen yılın birebir ayında 310 ton hamsi ihracatı karşılığında 807 bin 635 dolar çıkar sağlanmıştı. Böylelikle ülkeden ocak ayında yapılan hamsi ihracatı, geçen yılın tıpkı ayına nazaran ölçü bazında yüzde 33 azalırken, kıymet bazında yüzde 14 artış gösterdi. Fransa, ABD ve Almanya en fazla dış satım yapılan ülkeler oldu. Türkiye’den yılın birinci ayında Fransa’ya 371 bin 29 dolar karşılığı 59 ton hamsi ihraç edildi.

Geçen yılın tıpkı ayında Fransa’ya 35 ton hamsi ihraç edilerek 171 bin 494 dolar gelir sağlandığı dikkate alındığında, bu ülkeye ihracat ölçüde yüzde 68, pahada de yüzde 116 arttı. Fransa’yı 151 bin 365 dolarla ABD ile 143 bin 345 dolarla Almanya takip etti.

DKİB İdare Heyeti Lider Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığınca, hamsinin bu yıl küçük kalması nedeniyle getirilen avlanma yasağının tüm bölüm temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi. Bu durumun gelecek devirde hamsi ihracatına da olumlu yansıyacağını belirten Gürdoğan, bu yıl hamsinin küçük kalması ve münasebetiyle getirilen avlanma yasağı nedeniyle ihracatta evvelki periyotların hacminin gerisinde kalındığını tabir etti.

Etiketler: ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir