Filistin’e Türk sanayi bölgesi Resmi Gazete’de

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Türkiye yurtdışındaki birinci organize sanayi bölgesini (OSB) Filistin’de kuruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iştiraki olan TOBB BİS Organize Sanayi ve Teknoloji Bölgeleri Anonim Şirketi tarafından, Filistin’in Cenin kentinde OSB kurulmasına” müsaade verildiği belirtildi. Kararın manasını Projeyi yürüten TOBB Barış için Sanayi (BİS) AŞ İdare Konseyi Lideri Ahmet Şekeroğlu, Hürriyet’e anlattı.

FEVKALÂDE KARAR

Şekeroğlu şunları söyledi: “Bizim açımızdan inanılmaz bir karar. Türkiye’nin yurtdışındaki birinci OSB’si olma erdemi bize nail oldu. Başta Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a ve bu proje için çok emek sarfeden Liderimiz Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. Bu süreçte takviye veren Filistinli ve İsrailli yetkililere de ayrıyeten teşekkür ediyoruz. Uzun bir süreçten bu noktaya geldi. Kolay bir bölge değil. Filistin devletinin yapması gereken çalışmalar biraz vakit aldı. Lakin artık projenin süratle tamamlanmasını bekliyoruz. Örneğin otobanı yoktu. Otoban çalışmalarında önemli ara alındı. Yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, bölgede yatırım yapacak Türk girişimcilere teşvik de verilecek ve bölgenin cazibesi artacak. Bu OSB, Filistin iktisadı için de bir nefes alanı olacak, dünyaya açılan kapısı niteliği kazanacak.”

132 FİRMA OLACAK

Uzun yıllardır çalışmaları devam eden Cenin OSB, tamamlandığında 6 bin metrekarelik 44 parseli büyük, 3 bin metrekarelik 47 parseli orta ve bin 500 metrekarelik 41 parseli küçük olmak üzere 132 parsele sahip olacak. Böylelikle toplam 10 bin 500 metrekarede, çeşitli büyüklüklerde 132 firma faaliyet gösterebilecek. Proje kapsamında 5 bin şahsa direkt istihdam sağlanması hedefleniyor. Dolaylı olaraksa istihdam edilen kişi sayısı 10 bini geçecek. Alman Kalkınma Bankası’nın (KfW) finansal takviye sağladığı bölgeyi faaliyete geçirmesi için, bir Türk firması olan ALKE’yle, 2019 yılı Kasım ayında mutabakat imzalandı.

ANKARA FORUMU’NDA KARARLAŞTIRILDI

Cenin OSB, 2005 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünü yaptığı ve İsrail ile Filistin odalarını bir ortaya getirdiği Ankara Forum sürecinde ortaya çıktı. TOBB, bu fikri geliştirmesi ve projeyi yürütmesi için TOBB Barış için Sanayi (TOBB-BiS AŞ) iştirakini kurdu. TOBB-BİS, Batı Şeria’daki sanayi bölgesi yerinin kamulaştırılması için 10 milyon doları Filistin Devleti’ne 2014 yılı içinde ödedi. TOBB-BİS’in hazırlattığı Cenin OSB Master Planı, Mayıs 2016 tarihinde Filistin tarafından onaylandı. Ayrıyeten yaklaşık 2 milyon dolarlık ek yatırımla, arazinin etrafı düzenlendi ve tel çit örüldü. Böylelikle 1995 yılında Alman takımlarca başlanan fizibilite çalışmasından 20 yıl sonra, Cenin OSB alanına birinci kazma vurulmuş oldu. Filistin’in ABD ile olan Hür Ticaret muahedesi da, bilhassa ABD’ye ihracat yapma amacında olan Türk şirketleri için projeyi çok kıymetli kılıyor. Tıpkı formda, Ortadoğu pazarına ihracat yapan üreticiler için, Hayfa Limanı’na 40 kilometre, Ürdün sonuna 50 kilometre uzaklıkta olan Cenin OSB’nin lojistik açıdan değerli avantajları var.

BÖLGE İÇİN UMUT IŞIĞI

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu da attığı tweetle, “Barış İçin Sanayi sloganıyla kurulan TOBB BİS Filistin Cenin’de organize sanayi bölgesi kurma çalışmalarını sürdürüyor. Yurtdışında birinci Türk OSB kurulmasını destekleyen Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a, Bakanımız Mustafa Varank’a teşekkür ederiz. Covid sonrası hızlanacak OSB bölge için umut ışığı” dedi.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir