‘Dünyanın birinci sanal savunma sanayi fuarını düzenliyoruz’

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

SAHA İstanbul ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğiyle çevrim içi düzenlenen “Savunma Sanayiinde Yerli ve Ulusal Üretim” temalı “3. Savunma Sanayii Buluşmaları” aktifliği kapsamında “Bir Yerlileşme Örneği Olarak Savunma Sanayii” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Panelde konuşan SAHA İstanbul Yönetim Konseyi Lideri Bayraktar, Türkiye’de savunma endüstrisinde önemli bir dinamizm olduğunu belirterek, son 15 yılda bu alanda yürütülen sürdürülebilir ve kararlı çalışmalar sayesinde ülke içinde ve yurt dışında başarılı sonuçlar alındığını söyledi.

Bayraktar, “Türkiye, harp doktrinlerini değiştirecek düzeyde teknolojiye sahip ülke pozisyonuna geldiyse, savunma, havacılık ve uzay odaklı SAHA İstanbul, 580’i aşkın üyesiyle belli iş birlikleri ve uyumlar geliştirebiliyorsa, ikinci yılında dünyanın en büyük havacılık ve uzay tertibi TEKNOFEST gerçekleştirilebiliyorsa bunların hepsi savunma endüstrisindeki kararlı duruşun ve iradenin bir yansıması.” dedi.

Kıbrıs Barış Harekatı periyodunda ambargoya maruz kalan Türkiye’nin sonrasında yaptığı atılımları anımsatan Bayraktar, son devirde savunma endüstrisinde eser geliştirmeye yönelik sadece devlet yahut vakıf şirketlerinin değil, özel kesim tarafının da çok önemli çalışmaları olduğunu anlattı.

SAHA İstanbul’un kuruluş süreciyle ilgili bilgi veren Bayraktar, özel dal dinamizmini savunma endüstrisiyle buluşturmak, daha faal ve sürdürülebilir eserler geliştirmek gayesiyle faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi.

Avrupa’nın en büyük ikinci kümesi olduklarını ve bünyelerinde 27 vilayetten üye bulunduğunu bildiren Bayraktar, katma bedeli artırmak için 13 üniversite ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

“Dünyanın birinci sanal savunma sanayi fuarını düzenliyoruz”

Haluk Bayraktar, daha çok göz önünde olan platform projelerinin dışında, savunma endüstrisindeki temel gereçlerin üretimi konusunda da değerli faaliyetler yürüttüklerini, bu kapsamda hayata geçirdikleri komiteler olduğunu anlattı. 

Kasım 2020’de hayata geçirdikleri dünyanın birinci sanal fuarı SAHA EXPO’nun devam ettiğini hatırlatan Bayraktar, aktiflikte yer alan 304 firmanın 536 adet üç boyutlu eserini fuarda sergilediğini bildirdi.

Bayraktar, bugüne kadar fuarı 60 binden fazla kişinin ziyaret ettiğini, nisana kadar sürecek etkinlikte 22 bin 649 görüşme gerçekleştirildiğini aktardı.

Online fuarlara devam etmek istediklerini söz eden Bayraktar, “Savunma sanayi bölümü, direkt ve direkt olmayan halde ülkemizde önemli manada motivasyon oluşmasını ve bu alanda önemli anlamda teknolojik dönüşüm yaşanmasını sağladı.” dedi.

Bayraktar, 45. ABD Lideri Donald Trump’ın salgının birinci devrinde sık sık teneffüs aygıtı üreteceklerini açıkladığını anımsatarak, bu türlü bir periyotta Türkiye’den Arçelik, ASELSAN ve Baykar’ın bir ortaya gelerek kısa müddette benzerlerinden çok daha kaliteli solunum aygıtı ürettiğini söyledi.

Bu sinerjinin gelecek periyotta de sürmesini beklediğini tabir eden Bayraktar, savunma endüstrisindeki Ar-Ge hissesinin yüksekliğine işaret etti. 

Bayraktar, salgının savunma endüstrisini nasıl etkilediğine ait bir soru üzerine, vakit zaman performans yüzde 50’ye kadar düşse de savunmanın başka bölümlere nazaran ağır formda devam ettiğini söyledi.

Geçen yıl salgın nedeniyle savunma sanayi ihracatında kayıp yaşandığını söz eden Bayraktar, evvelki yıl yüzde 30 artış olduğunu, salgının sektörü olumsuz etkilese de teslimat ve üretim yoğunluğunun sürdüğünü kaydetti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir