Dönüşüm kredisinde limit arttı

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Ülke genelinde 6.7 milyon riskli konutun yenilenmesi için başlatılan kentsel dönüşüm atılımında süreci hızlandıracak kıymetli bir adım daha atıldı. Geçen ay yapılan düzenleme ile konutunu dönüştürecek vatandaşlar için KDV yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmişti. İkinci adımda da kredi limiti yükseldi. Dönüşüm kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz takviyelerinde, kredi anapara meblağı için belirlenen üst limitler arttırıldı.

DÖNÜŞÜME 200 BİN TL

6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Takviyesine Ait Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Etraf ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülecek karara nazaran, hak sahipliği bazında takviye sağlanacak kredi anapara fiyatı için üst limit, güçlendirme kredisinde 50 binden 80 bin liraya, konut üretim, konut edindirme, iş yeri üretim ve iş yeri edindirme kredilerinde ise 125 binden 200 bin liraya yükseltildi. Birden fazla meskeni olan hak sahibi ismine faiz takviyesi sağlanacak toplam kredi fiyatı da 625 bin liradan 1 milyon liraya çıkarıldı.

İŞTE VERİLEN TAKVİYELER

– Meskenini dönüştürecek vatandaşa verilen dayanaklar şöyle:

– 18 ay kira takviyesi veriliyor. (İllere nazaran 715 lira ile 1. 150 lira ortasında değişiyor)

– Geçtiğimiz ay yapılan düzenleme ile KDV indirimi devreye girdi. Konutunu dönüştüren vatandaş yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeyecek.

– Tapu, noter, damga vergisi üzere harçlardan muafiyet sağlanıyor.

– Bakanlık kullanılan kredilere 0.40 puana kadar faiz takviyesi veriyor. Dün yapılan düzenleme ile bu alanda da kredi üst limiti arttı.

ADIM ADIM DAYANAK SÜRECİ

– Kentsel dönüşüm yasası kapsamında, konutunu yahut işyerini kendi imkanları ile dönüştürmek isteyenlerin, bankalardan kullanacakları kredilere Etraf ve Şehircilik Bakanlığı faiz dayanağı veriyor. Dayanaktan faydalanılabilmesi için gayrimenkulün riskli alanda bulunması yahut riskli yapı olduğunun raporlarla tespit edilmiş olması ve yapının muahede ile tahliye edilmiş olması gerekiyor.

– Hak sahipleri tahliyenin akabinde 1 yıl içinde bankalara kentsel dönüşüm kredisi müracaatında bulunabiliyor.

– Kredi faiz takviyesinden faydalanabilmek için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalamış olan bankalardan birisine başvurmak gerekiyor.

– Krediye bakanlık 0.40 (400 baz) puana kadar dayanak veriyor. Mesela mutabakatlı banka aylık yüzde 1.65 faiz oranıyla dönüşüm kredisi sağlıyorsa, bakanlığın takviyesiyle bu oran yüzde 1.25’e iniyor. Ayrıyeten dayanağın ölçüsü binanın güç verimliliğine nazaran de değişebiliyor.

– Faiz takviyeli konut kredileri için vade en çok 10 yıl, işyeri kredilerinde ise 7 yıl olarak uygulanıyor. Kredi alan bireyler ödemelerini eşit taksitli yapabileceği üzere 1 ya da 2 yıllık ödemesiz periyot imkanından da faydalanabiliyor.

– Kira ve faiz dayanağı birlikte kullanılamıyor. Kira yardımından faydalananlar faiz desteğin-den, faiz takviyesinden faydalananlar ise kira yardımından faydalanamıyor.

‘VATANDAŞA MALİ KOLAYLIK’

Kentsel dönüşümü hızlandıracak, vatandaşa mali kolaylık getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdiklerini belirten Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kredi ölçülerini arttırdık. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için KDV indiriminden sonra attığımız bu yeni adımla ülkemizin tamamında zelzele dönüşüm sürecini daha da hızlanacak. Vatandaşlarımızı sağlam ve inançlı yuvalara kavuşturmak için çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

16 MİLYAR LİRA KAYNAK KULLANILDI

Bakan Kurum, bugüne kadar 147 milyon 998 bin lira faiz takviyesi verildiğini belirterek, “Türkiye genelinde 4 milyar 565 milyon lira kira yardımı yaptık. Noter harcı, tapu harcı, damga vergisi üzere vergi harç ve fiyatlardan muafiyet de sağlıyoruz. Toplam 16 milyar TL kaynak kullandık” dedi. Yaklaşık 14 bin vatandaşın da 1.2 milyar liralık dönüşüm kredisi kullandığı belirtildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir