Beyaz Saray’ı karıştıran tehdit skandalı

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD’de başkanlık konutu Beyaz Saray, bir tehdit skandalıyla gündemde. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Yardımcısı T. J. Ducklo’nun, bir Beyaz Saray muhabiriyle birlikteliğini haber yapan Politico gazetesi muhabiri Tara Palmeri’yi “Seni mahvedeceğim” diye tehdit ettiği ortaya çıktı. Amerikan Vanity Fair mecmuasının aktardığına nazaran, Ducklo, Palmeri’ye cinsiyetçi hakaretlerde de bulundu. Olayın basına yansıması üzerine, Beyaz Saray’dan hususa ait açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki tarafından yapılan açıklamada, Beyaz Saray Genel Sekreteri Ron Klain’in onayıyla, Ducklo’nun bir hafta müddetle işten uzaklaştırıldığı bildirildi.

                           Tehdit eden                                                               Tehdit edilen

BIDEN NOT GÖNDERDİ

Psaki, Ducklo’nun tavrının ABD Lideri Joe Biden’ın Beyaz Saray çalışanlarından beklediği davranış biçimine uygun olmadığını kabul ettiğini ve hakaret ettiği muhabire pişman olduğunu belirten şahsî bir not gönderdiğini belirtti. 20 Ocak’ta vazifeye gelen Joe Biden başkanlığındaki yeni hükümet, ana akım medyaya karşı agresif ve hasmane bir bağlantı stili olan Donald Trump idaresinin bilakis, medya ile alakalarda daha yumuşak bir ton geliştirmeye çalışıyordu. New York Times gazetesi, 32 yaşındaki T. J. Ducklo’nun basına yansıyan Politico muhabirine tehdidinin, bu emele aksi düştüğünü yazdı. Olay üzerine bir haftalık uzaklaştırma kararı verilerek durumla ilgili harekete geçilmesinin kıymetine işaret edildi. Beyaz Saray’ın açıklamasında, Ducklo’nun vazifeye döndükten sonra rastgele bir ‘Politico’ muhabiriyle çalışmayacağı da bildirildi.

‘AŞKI İÇİN LİDERDEN VAZGEÇEN MUHABİR’

Amerikan Politico gazetesi, 9 Şubat tarihinde ‘Playbook’ isimli bülteninde, T. J. Ducklo’nun, haber sitesi Axios ismine çalışan ve Biden’ın seçim kampanyasına ve misyona geliş sürecine ait haberleri takip eden 27 yaşındaki muhabir Alexi McCammond ile ilgi yaşadığını tez etti. İkilinin geçen kasımdan bu yana birlikte oldukları açıklandı. Habere nazaran, Kasım ayında Joe Biden’ın bağlantı grubundaki T. J. Ducklo ile alakasını yöneticilerine aktaran Axios muhabiri Alexi McCammond, Joe Biden’ı takip etme vazifesinden alınıp Lider Yardımcısı Kamala Harris’i takip etmekle görevlendirildi. T. J. Ducklo’ya geçen aralıkta “dördüncü düzey akciğer kanseri” teşhisi konmuştu. Amerikan People mecmuası ise Ducklo’nun sevgilisi Alexi McCammond’a atıf yaparak, “Kanserle savaşan liderin yaveri ile aşk yaşadığı için lideri takip etmekten vazgeçen muhabir” başlığıyla haberi servis etti.

POLİTİCO: TELAŞ DUYUYORUZ

Vanity Fair’in aktardığına nazaran, mevzuyu araştıran Politico muhabiri Tara Palmeri, direkt olayın tarafı olan T. J. Ducklo ile bağlantı kurmaya çalıştı. Ducklo’nun tehdit ve hakaretleri de, teze nazaran bu görüşme sırasında yaşandı. Cuma günü basına yansıyan durum, hususa hâkim iki kaynak tarafından da teyit edildi. Politico internet sitesinin yazı işleri müdürü Matt Kaminski ve editörü Carrie Budoff Brown, kurumlarında çalışan muhabirlerine yönelik tehdit dolu sözlerle ilgili tasa duyduklarını açıkladı.

PSAKİ: KABUL EDİLEMEZ

Olay ABD siyaset ve medya etraflarında büyük yankı bulurken, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de basın mensuplarına açıklama yaptı. Evvelki günkü basın toplantısında konuşan Psaki, Lider Joe Biden’ın T.J. Ducklo’nun süreksiz misyondan uzaklaştırma kararında dahli olmadığını, Beyaz Saray’ın olayı ciddiye aldığını kaydetti. Ducklo’nun davranışının katiyen kabul edilemez olduğunu söyleyen Psaki, “Onunla konuştuk. Bu, bir daha olmayacak” dedi.

Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir