Bakan Selçuk: TIMMS’te amacımız birinci 10

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

“TIMSS iştirakçi ülke öğrencilerin fotoğrafını ortaya çıkartıyor. Son derece faydalı fonksiyonel bilgiler sunarak ülkelerin kendi eğitim sistemlerini daha uygun tahlil etme imkânı sağlıyor” diyen Bakan Selçuk konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘TÜRKİYE EN YÜKSEK PERFORMANS GÖSTEREN ÜLKELER ARASINDA’
“Türkiye TIMSS 2019’da malumunuz olduğu üzere tüm alanlarda puanını arttırdı ve ülke sırlamasını yükseltti. Yapılan tahlillerde gösteriyor ki bu bağlamda Türkiye’nin yüksek tesirli ve beklenenin üzerinde bir performans gösterdiği açık. Türkiye dünyada en yüksek performans gösteren ülkeler arsında yer alıyor denebilir.”

TIMSS SONUÇLARINDA OKULLARIN AKADEMİK BAŞARISI VE DİSİPLİN TESİRİ
Yapılan tahlillerde meskende bulunan eğitim kaynaklarının bilhassa matematik performanslarını artırdığı yani sosyoekonomik seviyenin son derece kıymeti olduğunu gösteriyor. Başarıyı etkileyen birinci mevzu okul iklimiyle ilgili değişkenlerden oluşuyor. Görüyoruz ki okulun akademik muvaffakiyete verdiği değer arttıkça o okulun öğrencilerin matematik ve fen bilimlerindeki başarısı artıyor. Akademik başarıyı yüksek seviyede önemsemeyen okullarla başka okullar ortasında yaklaşık 60 puan fark var. Buna rağmen öğrencilerin okula olan aidiyet hissinin da önemli bir farklılık oluşturmadığını da görüyoruz. Okul disiplini geçmiş uygulamalarda olduğu üzere TIMSS 2019 fark yaratan bir değişken. Disiplin sorunu yaşamayan okullarla disiplin sorunu yaşayan okullar ortasında fen bilimlerinde de 30 puan, matematikte 40 puan yakın fark var. 

ÖĞRETMEN KALİTESİ DE SONUÇLARI ETKİLEDİ
Öğretmen ve sınıf ortamıyla ilgili değişkenlere baktığımızda mesleksel tecrübeleri ve iş memnuniyeti fazla olan öğretmenlerin öğrencilerinin muvaffakiyet oranı daha yüksek. Ayrıyeten öğrencilerin derse devamsızlıklarının muvaffakiyetin düşmesinde tesirli olduğunu görüyoruz.

DENEY FEN BİLİMLERİNDE BAŞARIYI DÜŞÜRDÜ
Fen derslerinde deney yapma sıklığıyla ilgili değişik bir bulgu kelam konusu. Deney yapma sıklığının fen bilimleri dersinde başarıyı düşürdüğünü görüyoruz. Şöyle ki haftada en az bir deney yaparız diyen öğrencilerin ortalaması 475 iken ayda 1 yahut 2 deney yaparız diyenlerin ortalaması 523, yılda birkaç deney yaparız diyenlerin ortalaması 541.

MAKSAT BİRİNCİ 10 ÜLKE ORTASINDA OLMAK
Türkiye TIMSS uygulamalarında sabit muvaffakiyet ölçüsü olarak kabul edilen ölçek orta noktasının yani 500 puanın her iki alanda da birinci defa üzerine çıktı. Ayrıyeten performans uygunlaşması Türkiye’nin tüm bölgelerine yayıldı. Bu bizim olmak istediğimiz yer mi? Doğal ki değil. Bizim daha büyük gayelerimiz var. Hem PISA da hem TIMSS’te yakaladığımız bu yükselişi sonuçlardan elde ettiğimiz bilgilerden faydalanarak yeni siyasetlere dönüştürüp, yeni uygulamalara dönüştürüp gereken önlemlerimi alacağız ve maksadımız daha yüksek bir hale dönüştüreceğiz. Gayelerimiz var, hayallerimiz var. Birinci 10 ülke ortasında olmak için gereken her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz. Türkiye bunu yapabilecek kabiliyet ve yeterliliğe sahiptir.

BU ARAŞTIRMALARI CİDDİYE ALIYORUZ
Memleketler arası ve ulusal datalarda yükselişe geçmek elbette bilimsel yollar kullanıldığında çok güç değil. Yalnızca bunun için çalışmak ve gereken siyasetleri ısrarla uygulamak gerekiyor. Bu açıdan da umudumuzun arttığını söyleyebilirim. Biz bu imtihanları, araştırmaları çok ciddiye alıyoruz. Türk eğitim sisteminin siyasetlerini belirlerken de buralardan elde ettiğimiz dataları sıklıkla uyguluyoruz.
Eğitimde büyük bir muvaffakiyet öyküsünün rahatlıkla ulaşılabileceğini düşünüyorum.

OKULÖNCESİ EĞİTİM MECBURİLİĞİ KAÇINILMAZ
Okulöncesi eğitim alma mühletinin artması okulöncesi eğitimin mecburî olması okulöncesi eğitimde çocuklarımızın daha fazla bulunması memleketler arası literatür açısından ve ortaya konulan bilgiler açısından kaçınılmaz görünüyor. Çocuklarımızın erişiminin artması noktasında biz uzaktan eğitim devrinde de okulöncesi eğitimin ihmal edilmemesi, onlar için özel nesiller hazırlanması, okulöncesi eğitimde velilerimize yönelik öğretmenlerimize yönelik eğitim çalışmaları yapılmasını büyük bir titizlikle sürdürdük ve devam ediyoruz.

HASTEDT: ERKEKLER KIZLARA NAZARAN DAHA GÜZEL
Milletlerarası Eğitim Muvaffakiyetlerini Kıymetlendirme Kuruluşu İcra Yöneticisi (IEA) İcra Yöneticisi Dirk Hastedt ise “Türkiye’den öğrencileri, matematik ve fen alanında elde ettiği kusursuz sonuçlar için tebrik ediyoruz. Türkiye bu sonuçlarla, üst orta pozisyona yerleşti” dedi.

Hastedt, araştırma sonuçlarında kız ve erkek çocukları ortasındaki muvaffakiyet farklılıklarının her vakit dikkat cazibeli sonuçlar doğurduğunu söyledi. TIMSS’de genel olarak 4’üncü sınıf matematiğinde ülkelerin neredeyse yarısında erkek çocukların kızlardan daha güzel puan elde ettiğini aktaran Hastedt, şöyle konuştu:
“Dünya genelinde 2015 ve 2019’da erkek çocukların lehine büyük bir farklılaşma olduğunu görüyoruz. Yalnızca 4 ülkede, matematik alanında kız çocukları erkek çocuklarından daha yeterli puan aldı. O nedenle dünya genelinde memleketler arası sonuçlara baktığımızda bilhassa 4. sınıf matematiğinde toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının gerilediğini görüyoruz. Türkiye’deki sonuçlara bakıldığında ise matematik ve fen alanında kız çocukların erkeklerden daha uygun puan alırken artık erkeklerin kız çocuklarını yakaladıklarını gördük. Son araştırmaya bakıldığında, Türkiye’de erkek ve kız çocukların hem matematik hem fen alanında emsal sonuçlar elde ettiğini görüyoruz ve bu kapsamda erkek ve kız çocukları ortasındaki fark istatiksel olarak anlamsız.”     

ÖĞRETMENLERİN MESLEKSEL GELİŞİME OLAN MUHTAÇLIĞI ORTAYA ÇIKTI
TIMSS 2019 sonuçlarına nazaran, Türkiye’den yeterli orandaki öğrencinin ileri seviye eşiği geçtiğini aktaran Hastedt, lakin bağıntılı olarak yüksek orandaki öğrencinin asgarî eşiği aşamadığını belirtti. Hastedt, araştırma sonuçlarının dünya genelinde öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin arttırılması için mesleksel gelişim alanına olan gereksinimi ortaya çıkardığını kelamlarına ekledi.     

 

 

 

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir