Baharı erken karşılayacağınız en hoş 10 rota…

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Ülkü vakti şimdi! DATÇA
Yıldırım Güngör / Seyahat müellifi, dağcı

Ege’de baharı karşılamak için ülkü periyot şubat ortası başlar. Datça ve civarı hem dağların hem de denizin tesirinde kaldığı için bahar başlangıcında inanılmaz imajlar çıkar ortaya. Kayalıkların ortasında geçen yollar, baharın tüm renklerini barındırır. Bölge, Akdeniz ve Ege’nin birleştiği bir noktada; bu nedenle yaz aylarında çok sıcak olur ve tabiat yürüyüşü yapmak zordur. Fakat bahar ve hatta bu devir burada tabiat yürüyüşü için en ülkü aylardır. Toplam uzunluğu 850 kilometre olan Karia Yolu’nun dört kısmından biri Eski Datça’dan başlar. Birçok etabı olan rota irili ufaklı koyları aşarak Knidos Antik Kenti’nden geçer ve Akyaka’da sona erer.

Ebru Erke / Hürriyet Ekler gastronomi muharriri
Lezzetli bir karşılama için… URLA

Urla bu devirde de baharı yaşayabileceğiniz en lezzet dolu noktalardan… Yalnızca otellerin restoranlarından faydalanabildiğiniz için otel seçimi kıymetli. Bu manada Od Urla’nın misafirhanesinde rezervasyon yaparak kalmak akla yatkın. Bilhassa yeni ek ettikleri iki oda çok şık, sabah zeytin ağaçları ortasında uyanmak değer biçilmez. Akşam olduğunda yalnızca otel konuklarına servis verdikleri için sakin ve keyifli. Tavsiyem barda oturarak hem grupla sohbet etmek hem de yemek yemeniz olacaktır. Ünlü şeflere koleksiyon hazırlayan çarşı içindeki Keramikos’a uğrayıp meskeniniz için birkaç gereç de alabilirsiniz. Kekliktepe’den alacağınız doğal aromalı sabunlar da armağan seçeneği olabilir. Dönmeden evvel Urla’nın eskilerinden Konal Fırın’dan da el açması karışık otlu börek ve tahinli minik kurabiyelerden almayı ihmal etmeyin. Zeytinyağı alışverişi içinse adresiniz Olivurla olmalı…

Saffet Emre Tonguç / Hürriyet Seyahat müellifi
Ege’yi bir yanınıza alın… BERGAMA

Yılın bu vakitlerinde Ege’yi bir yanıma alıp Bergama’ya yanlışsız bir seyahat yapmayı çok severim. Akropol’deki Trajan Tapınağı 1900 yıllık görkemiyle zirveden tüm kenti selamlarken görüntünün tadını çıkarırım. Bergama’nın dünya tarihinde çok kıymetli bir yeri var. O periyotta dünyada iki büyük kütüphane varmış. Biri 500 bin kitap kapasiteli İskenderiye, oburu de 200 bin kitaplı Bergama. Mısırlılar kütüphanelerinden daha büyük olacak tasasıyla Bergama’ya papirüs ihracatını durdurmuş. Bergamalılar da tahlil olarak hayvan derisi kullanmaya başlamışlar. Buna da ‘Bergama kâğıdı’ demişler ve bu söz Batı literatürüne parşömen olarak geçmiş.

Seçil Sıkıntı / Bisikletli Bayan İnisiyatifi üyesi
Pedallayıp kaybolun FETHİYE

Fethiye, süper doğasıyla insanı büyüleyen yerlerden. Ağaçlardan gelen meyve kokuları eşliğinde pedal basıp patikalarında kaybolmak, günlük ağaçları altında mola vermek isteyenler için pek çok bisiklet rotası var. En favori rotam Fethiye merkezden yola çıkarak patikalardan Kayaköy’e varıp oradan Darboğaz ve Gemiler Koyu’na gitmek. Fethiye merkezden Keçiler’e uzanıp oradan Hisarönü üzerinden de Kayaköy’e varabilirsiniz. Bu yol büsbütün orman içinde ve araç trafik yoğunluğu az. Kayaköy’e ulaşınca, eski Rum meskenlerini gezerek mola verebilirsiniz. İsterseniz anayol üzerinden ya da geldiğiniz güzergâhtan Fethiye merkeze dönebilirsiniz.

Ahmet Fazilet / Fotoğrafçı
Medeniyetlerin beşiğinde MARDİN

Güneydoğu’nun en bilinen ve en merak edilen kentlerinden biri Mardin… Mezopotamya’nın tam ortasında taştan dokusu, karma kültürüyle benim de yıllardır Türkiye’de merak ettiğim yerlerin başındaydı. 3 bin yıllık bir tarihe sahip Mardin’de birçok medeniyetin izi var. Bu farklı medeniyetlerin bugün Mardin’in Mardin olmasında tesiri çok. Mardin’de kent, yeni ve eski olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kentin keyfini ziyadesiyle çıkarabilmek için eski kentte bir otelde kalmak en uygunu… Birçok tarihi konak butik otel olarak hizmet veriyor. Yılın bu vakitlerinde yeşermeye başlayan uçsuz bucaksız Mezopotamya Ovası’na uyanmak kadar süper bir his yok…

Dicle Tuba Kılıç / Tabiat Derneği Lideri
Kuş sesleri arasında GEDİZ DELTASI

İzmir’in neredeyse içindeki bu kuş cennetinde uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklete binebilir ve pek çok kuş cinsinin ömrünü gözlemleyebilirsiniz. Bahar devri bilhassa flamingoların kur dansını izlemek için en hoş vakit, aklınızda olsun. Yürüyüş yollarının etrafında sumruların yuva kurmalarına bakıp fotoğraf çekebilirsiniz. Günün sonunda Lodos Tepe’ye çıkıp hem deltayı zirveden seyredebilir hem de güneşi Foça semalarından batırabilirsiniz. Seyahatinizi akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz Gediz Deltası aplikasyonunu kullanarak planlayabilir, sizin için hazırlanmış rotalardan birini deneyebilir ve deltadaki değerli cinsler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Serda Büyükkoyuncu / Seyahat muharriri
Romantik bir tercih PHASELİS

MÖ 690’da Rodos’tan gelenlerin kurduğu Phaselis, Türkiye’nin en romantik antik kentlerinden. Üç limanı ve yaslandığı ormanlardan gelen kereste sayesinde tarih boyunca gündemde kalmış. Kentteki küçük tiyatronun tam gerisinden tüm görkemiyle Tahtalı Dağı yükseliyor ve bir oyun dekoru üzere duruyor. Dağın Phaselis Limanı’ndan görüntüsü fevkalâde. İsterseniz teleferikle dağa çıkabiliyorsunuz. Bölgenin Yunan mitolojisinde de geniş yeri var. Phaselis yakınlarında bulunan Olimpos’taki canavar Kimera’yı öldüren Bellerophon isimli kahraman, Pegasus isimli atıyla Tahtalı Dağı’nın üzerinde dolaşırken baştanrı Zeus’un gazabına uğramış.

Bahar Akıncı / Seyahat müellifi
Adatepe uyanırken… KAZ DAĞLARI

Çam ormanının eteklerinde, zeytin ağaçlarıyla bezeli, tüm haneleri Selçuklu, Osmanlı ve Rum taş mimarisi özellikleri taşıyan, girişindeki vadide Zeus Altarı’nın olduğu 208 haneli bir köy Adatepe. Ege Denizi’nin doğu kıyısında, İda (Kaz) Dağı’nın batı yamaçlarında. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğinin örnekleri köydeki her binada hayranlık uyandıracak biçimde. Adatepe’yi bir günde rahatlıkla gezebilir; doruğa tırmanıp Hüseyin Meral’in dükkânı Zeytin Sanat Evi’nde zeytin sütlü ılık profiterol tadabilir, meydandaki çınar altında bir kahveyle soluklanıp zeytin sütü, zeytinyağı, zeytin kolonyası alabilirsiniz. Ancak en yeterli seçenek bir gece de olsa konaklamak…

Şener Kalemci / Yürüyüş rotaları rehberi
Sofralar otlarla şenleniyor TİRE-ÖDEMİŞ-BİRGİ

İç Ege köyleri meyve ağaçlarının çiçeklenmesiyle bahara kapılarını açmaya başladı. Tabiattan toplanan otlarla yapılmış yemeklerini tatmak için ülkü vakit. Tire esaslı bir geçmişe sahip. Kaplan Köyü, Tire Müzesi, Derekahve ve Tire pazarı uğranması gereken yerler. Ödemiş, tarihi konutlarıyla ünlü. Esas seyahat durakları, asırlık ağaçlarıyla Mermeroluk Mesire Alanı, Bediha Akartürk Müzesi, tarihi arasta, vakte direnen Lübbey Köyü ve ünlü Ödemiş pazarı… Antikçağlarda birçok efsaneye mevzu olan Bozdağ eteklerindeki Birgi Köyü ise Aydınoğlu Beyliği’ne başşehirlik yapmış. Ormanlarla kaplı coğrafyasında şelalelere ve asırlık ağaçlara da rastlayacaksınız.

Burcu Gürtürk Kadak / Hürriyet Seyahat gezgini
Tüm ağaçlar çiçeklendi ALANYA

Gözlerinizi alamayacağınız turkuvaz denizi, yürüyüş yapabileceğiniz geniş kumsalları, sokaklarında gezerken limon, badem, keçiboynuzu ve muz ağaçlarıyla baharı erkenden karşılayabileceğiniz en hoş durakların başındadır Alanya. Tabiatı bu kadar varlıklı olan ilçe, tarihi yapılarıyla da konuklarını büyüler. Alanya’yı gezmeye beşere huzur veren Dim Çayı’ndan başlayın. Hatta kent merkezinden 25 kilometre uzaklıktaki çaya bisiklet kiralayarak ulaşabilirsiniz. Yol uzunluğu evvel uzun bir kıyı yolu, sonra Dim Çayı görüntüsü eşlik eder. Dim Mağarası, Kızıl Kule, Tersane ve Alanya Kalesi’ni görmeden, Kleopatra Plajı’nda güneşin batışını izlemeden buradan ayrılmayın.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir