Azil yargılamasında Trump aklandı

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre baskınını kışkırttığı gerekçesiyle Demokratların suçladığı ve ikinci sefer azil istemiyle yargılanan birinci lider olan Donald Trump, Senato’daki azil yargılamasında 5’inci günün sonunda yapılan oylamada aklandı. 57 senatör Trump’ın aleyhinde 43 senatör ise aklanmasına yönelik oy verirken, yargılama 5 gün ile ABD tarihinde en kısa müddette biten azil davası oldu. Trump’ın hatalı bulunması için Cumhuriyetçiler ve Demokratların 50’şer sandalyeye sahip olduğu Senato’nun üçte iki çoğunluğunun oyu (67) gerekiyordu. 7 Cumhuriyetçi senatör Trump’ın aleyhinde oy kullandı.

SÜREÇ HIZLANDIRILDI

Evvelki gün Trump’ın avukatları, kendilerine ayrılan 16 saatlik savunma dilimini 3 saat 15 dakikada tamamlarken, kelam konusu azil yargılamasının “Demokratların siyasi intikamı” olduğunu savunmuştu. Dün ise Demokrat savcı vekiller, Cumhuriyetçi Kongre üyesi Jaime Herrera Beutler’i evvelki gece eski Lider Donald Trump ile Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Azınlık Başkanı Kevin McCarthy ortasındaki telefon görüşmesinin detaylarını paylaşması üzerine, şahit olarak çağırmak istedi. Senato’da yapılan oylamada 45’e karşı 55 oyla şahit çağrılması kararı çıktı. Lakin, Demokratlar, Biden idaresinin atamaları ve kararnamelerin süratlice gündeme alınabilmesi için şahitlerin dinlenmesinden vazgeçti ve iki tarafın da kapanış sunumlarının akabinde oylamaya geçildi.

‘YOLUN BAŞINDAYIZ’

Donald Trump oylamanın çabucak akabinde yazılı bir açıklama yayınladı. Azil davasının “ülke tarihindeki en büyük cadı avının yeni bir aşaması” olduğunu kaydeden Trump, “Bu devam edecek zira rakiplerimiz şimdi birkaç ay evvel bize oy vermiş olan 75 milyon kişiyi unutamıyor” tabirini kullandı. Trump açıklamasında, “Amerika’yı tekrar kusursuz yapmak (Make America Great Again) için başlattığımız tarihi, vatansever ve mükemmel hareketimiz şimdi yolun başında. Önümüzdeki aylarda sizinle paylaşacağım daha çok şey olacak. İnanılmaz seyahatimize devam etmek için sabırsızlanıyorum” sözleriyle ise siyaset sahnesine geri döneceği bildirisini verdi.

Etiketler: , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir