AYM’nin engelli maaş çelişkisi! 2 ayda iki farklı karar

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

AYM Birinci Kısmı, kelam konusu düzenleme nedeniyle engelli maaşlarının kesilmesini hak ihlali sayarken, AYM Genel Heyeti, düzenlemenin anayasa uygun olduğuna karar verdi.

MAAŞLARI KESİLDİ

Engelli vatandaşlara, ödenen maaşlara ait, 2013 yılında, dikkat çeken bir düzenleme yapıldı. 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu’nda ‘hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir fiyatının, minimum fiyatın aylık net fiyatının 1/3’ünden fazla olmaması’ şartı getirildi. Bu da, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir meblağının, net taban fiyatın üçte birinden fazla olması yahut bu fiyattan fazla gelir sağlanmasının mümkün olması durumunda, engellilere ödenen maaşların kesilmesine yol açtı.

Bursa’da yaşayan D.A kendisine 21 yıldır ödenen maaşın kesilmesi üzerine açtığı davada sonuç alamaması üzerine Anayasa Mahkemesi’ne ferdî müracaatta bulundu. Anayasa Mahkemesi Birinci Kısmı, 16 Eylül 2020 tarihinde D.A’nın engelli maaşının kelam konusu kanuna nazaran kesilmesinin, Anayasa’nın 17. Hususunda teminat altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını muhafaza ve geliştirme hakkının ihlali olduğuna karar verdi.

BU DEFA BAŞKA DEĞİL

Misal bir dava önüne gelen Ankara 15. Yönetim Mahkemesi de, kelam konusu kuralın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. AYM Genel Konseyi, 12 Kasım 2020 tarihinde, bu defa kelam konusu kuralın iptali istemini oy çokluğuyla reddederek, kuralın anayasa uygun olduğuna karar verdi.

İTİRAZ HAKKI

D.A’nın avukatı Candan Dumrul ise “Engelli maaşı kesilen ve/veya geriye dönük borç çıkartılan bireylerin öncelikle vilayetlerindeki toplumsal yardım ve dayanışma vakıflarına başvurup maaşlarının geri bağlamasını ve borç tahakkukunun iptalini istemelerini, gelecek yanıta karşı da dava açmalarını, gerekirse süreci yine AYM önüne taşımalarını öneriyorum. Çünkü müvekkilim D.A.’nin müracaatına ait verilen karar buna imkan tanıyor” dedi.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir