Avrupa’nın yeni kapısı

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Yunanistan ile isim probleminin çözülmesinin akabinde Avrupa Birliği’ne (AB) giriş sürecinde önünde bir pürüz kalmayan Kuzey Makedonya, son yıllarda milletlerarası yatırımcıların radarında. Çünkü 6 yıla kadar AB’ye girişine kesin gözüyle bakılan ülkede şimdiden atılan her adım stratejik bir rol oynuyor. Makedonya’da Almanya üzere ülkeler yaptıkları yatırımlarla hakim durumda olsa da Türkiye de son devirde bu coğrafyadaki varlığını hissettiriyor. Halkbank, Ziraat Bankası, TAV ve Limak ülkede giderek daha fazla öne çıkıyor.

YENİLENEBİLİR DAVETİ

Makedonya’nın yüksek potansiyeli açısından yatırımcılar için çok kıymetli bir ülke olduğunu söyleyen Limak İdare Şurası Lideri Ebru Özdemir, Üsküp’te Başbakan Zoran Zaev ile yaptıkları görüşme sonrasında, “Üsküp’te bir yatırımımız var. Şu anda süratle ilerliyoruz. Ülkenin Türkiye ile olan bağları çok kuvvetli. Bağlarımızın uygun olması yatırımların suratını da olumlu etkiliyor. Son devirde ülkenin güç gereksinimi ile de ilgili görüşmelerimiz oldu. Bilhassa bölgede yenilenebilir güç konusunda büyük bir potansiyel var. Bu bahiste yatırımcıya davet var ancak fiyatların güzel düzeye gelmesi gerek. AB süreci de yatırımcı için kıymetli bir nokta” tabirlerini kullandı.

DİYASPORA GERİ DÖNÜYOR

Ülkedeki yeni yatırımların çok kıymetli olduğuna değinen Ebru Özdemir, “Burada yatırımlar konusunda uzun mühlet yeni adım atılmamış. Atılmış olanlar da açıkçası biraz yavaş ilerliyor. Bizim kent merkezindeki projemiz konut, AVM ve otel projesi. 250 milyon Euro’luk bir yatırım. Kentte bizdeki üzere bir AVM yok. Tekrar öbür bir Türk kümesinin işlettiği bir yer var lakin burası için yetersiz kalıyor. Proje şekillenmeye başlayınca çok şaşırtan bir biçimde buranın diyasporasından ağır bir ilgiyle karşılaştık. Şu ana kadar sattığımız 126 dairenin büyük kısmını diaspora aldı” diye konuştu.

AB İÇİN BİR ADIM

Kuzey Makedonya’nın adım adım AB’ye gerçek gitmesinin burada olmayı daha manalı kıldığını aktaran Ebru Özdemir, “AB artık çok yaşlandı. Burası çok genç bir ülke. AB için de genç ve dinamik bir çalışma gücü demek. Son açıklamaya nazaran 200 bin Euro’luk konut yatırımı yapana ülke vatandaşlık veriyor. 5 yıl sonrası için bu birebir vakitte AB pasaportu demek. AB için bir kapı” dedi.

TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK

Üsküp’ün tam ortasından bir metro projesi geçtiğini ve kendi yaptıkları karma projenin de tam olarak bu çizginin üstünden geçtiğini anlatan Limak Onursal Lideri Nihat Özdemir, “Burada iş yapabilmemiz için o metro çizgisinin ilgili kısmını da biz yapmak zorundaydık. Artık metro yerini hazır biçimde bırakacağız. Bu burası için bir itibar projesi. Otel büsbütün bitti ve müşterilerini bekliyor. Burası turizm potansiyeli yüksek bir yer. Pandeminin tesirinin azalması ile çalışamaya başlayacak. Konut kısmı da 2022 yılı nisanda açılacak” diye konuştu.

ESKİYE DÖNÜŞ 2 YIL SÜRECEK

Pandemi periyodunda Rusya ve Kuveyt başta olmak üzere 2 milyar dolarlık iş üstlendiklerini aktaran Nihat Özdemir, “Normale geçişle birlikte Türkiye için yeni iş fırsatları doğacak. 2022’de süratli toparlanma bekliyorum, 2023’te ise eski günlerimize dönmüş olacağız. Zira aşılanma 2022’nin sonuna kadar çok büyük sayılara ulaşacak. Afrika, Rusya, Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan dahil çok değerli iş potansiyelleri bekliyoruz” dedi.

AŞI TALEBİ

Nihat Özdemir yaptıkları görüşmelerde Makedon yetkililerin Türkiye’den 4 bin doz civarında aşı talep ettiklerini söyledi. Özdemir, “Burada aşı konusunda büyük sorunlar var. Ülke temin etmekte zorlanıyor. Bilhassa sağlık çalışanları için talep ediyorlar. Biz de elimizden geleni yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

Etiketler: , , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir