Apple Watch, iPhone ve iOS’in desteklediği sağlık özellikleri

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Apple Watch kardiyo fitness seviyenizi ölçebiliyor 

Apple Watch’un gün boyunca yaptığınız hareketlere dayanarak kardiyo fitness seviyenizi varsayım edebiliyor. VO2 maks. yahut kardiyorespiratuvar fitness, bedeninizin antrenman sırasında kullanabileceği azamî oksijen ölçüsünü gösteriyor. Yüksek VO2 maks. kıymetleri, daha yüksek kardiyo fitness ve dayanıklılık seviyeleri manasına geliyor.

iOS 14.3 ile gelen yazılım güncellemesindeki yeni özellik: Apple Watch artık geçmişte klinik testler gerektiren düşük aralıklar dahil olmak üzere, daha geniş bir aralıktaki kardiyo fitness seviyelerini ölçebiliyor. Yakında yaşınıza ve cinsiyetinize nazaran kardiyo fitness seviyenizi inceleyerek yüksek, ortalamanın üzerinde, ortalamanın altında yahut düşük olmak üzere dört aralık kategorisinden hangisine girdiğini öğrenebileceksiniz. Ayrıyeten kardiyo fitness seviyeniz düştüğünde gönderilen bildirimler sayesinde her gün biraz daha fazla hareket etme motivasyonuna sahip olabileceksiniz.

Daha fazla uyumayı hedefleyin 

Yeni Rahatlama özelliği, muhakkak bir saatte yatmadan evvel özelleştirilmiş bir rutin oluşturmanıza imkan veriyor. Böylelikle çarçabuk gevşemenizi sağlayan bir ses tertibini dinleyebiliyor, favori meditasyon uygulamanızı kullanabiliyor yahut günlüğünüzü yazabiliyor ve yatağa vaktinde girebiliyorsunuz. Bu özelliği ayarlamak için Sağlık uygulamasının Uyku kısmına gidin, Uyku’yu Ayarla altında Başlat’a dokuyun ve ekrandaki komutları takip edin.

2021’de daha fazla meditasyon yapın 

Apple Watch’taki Nefes uygulamasının yanı sıra, Meditopia, Cilt Percent Happier Meditation, Calm ve Shine üzere iPhone ve Apple Watch uygulamaları, sağladıkları yönlendirmelerle dikkatimizi bulunduğumuz ana odaklamamıza yardımcı oluyor ve Sağlık uygulamasıyla direkt temas kurarak sıhhatinizle ilgili öteki bilgilerle birlikte kaç Farkındalık Dakikası kaydettiğinizi izlemenizi sağlıyor.?

Apple Watch ile amaçlarınıza ulaşın 

Yeni yılda fitness düzeyinizi artırmak için istemediğiniz takdirde hayat üslubunuzda radikal değişiklikler yapmanıza gerek yok. Her gün biraz daha fazla hareket ederek başlayabilirsiniz. Apple Watch’unuz varsa büyük olasılıkla halkalarınızı kapatmaya çalışıyorsunuzdur. Motivasyonunuzu korumak için Hareket, Duruş ve İdman amaçlarınızı artırma yahut azaltma (nasıl yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz) ve her idmana başladığınızda kalori, müddet yahut ara maksadını belirleme seçeneğine sahip olduğunuzu unutmayın. 

Menstrüel döngünüzü takip edin 

iPhone’unuzun Sağlık uygulamasında yer alan Döngü İzleme özelliği, menstrüel döngünüzle ilgili değerli bilgileri kaydetmenize ve bir sonraki âdet döneminizle doğurganlık devriniz için varsayım edilen vakitleri görmenize imkan tanıyor. Geçerli âdet devri, kanama, belirtiler, yumurtlama testi sonuçları ve doğurganlık izlemeyle ilgili başka bilgileri kaydedebilirsiniz. Sağlık bilgilerinizin geri kalanında olduğu üzere, kaydettiğiniz her şey aygıtınızda şifreleniyor.

iOS 14.3 güncellemesi ile gelen yeni özellik: Yakında gebelik, emzirme ve hormonal doğum denetim usulü kullanımı üzere menstrüel döngünüzü ve doğurganlık periyodunuzu etkileyebilecek faktörleri kaydederek iddialarınızın uygun halde ayarlanmasını sağlayabileceksiniz.

Öteki âdet izleme uygulamalarının yanı sıra gebelik ve üreme sıhhatiyle ilgili öteki uygulamaları burada keşfedebilirsiniz. Bu uygulamaların birçoğu sizden müsaade alarak Sağlık uygulamasına bağlanabiliyor. Böylelikle sağlık bilgilerinizin tamamını tek bir yerden görebiliyorsunuz.

Ellerinizi her seferinde 20 saniye yıkayın 

Hepimiz bazen el yıkama müddetini biraz kısa tutuyor olabiliriz. Lakin bugünlerde ellerin gerekli müddet boyunca güzelce yıkanması her zamankinden daha büyük ehemmiyet taşıyor. watchOS 7 ile Apple Watch, artık el yıkama hareketlerini ve seslerini otomatik olarak algılayabiliyor ve el yıkamayı erken bitirdiğinizde ellerinizi yıkamaya devam etmeniz için 20 saniyelik bir geri sayım sayacı başlatıyor. Hatta konuta döndüğünüzde elinizi yıkamanızı hatırlatan anımsatıcılar ayarlayabiliyorsunuz.

İşitme duyunuzu koruyun

Bugünlerde konsere gitmiyor yahut restoranların gürültülü kapalı alanlarını ziyaret etmiyor olabiliriz. Lakin bu, kulaklığımızdaki ses düzeylerinin uzun vadede işitme duyumuzu etkilemeyeceği manasına gelmiyor. Sağlık uygulamasının İşitme kısmını ziyaret ederek son yedi gün içindeki kulaklık ses seviyelerinizin Dünya Sağlık Örgütü tavsiyelerine uygun olup olmadığını kolaylıkla denetim edebiliyorsunuz.

Tıbbi Kimlik acil durumlarda size yardımcı olabiliyor

Çarçabuk oluşturulan Tıbbi Kimlik, birinci müdahale takımlarının alerji ve tıbbi durumlar üzere kritik değer taşıyan tıbbi bilgilerinize iPhone’unuzun Kilit ekranından ya da Apple Watch’unuzdan anında erişim sağlamasına imkan vererek acil durumlarda fark yaratabiliyor. Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimlik’i nasıl ayarlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

İsterseniz acil durum bireylerinizi de belirtebiliyorsunuz. Böylelikle iPhone yahut Apple Watch’unuzdaki Acil SOS özelliğini kullandığınızda, yakın arkadaşlarınıza yahut ailenize bir bildiriyle birlikte bulunduğunuz pozisyon gönderiliyor.

Kontrol listesini gözden geçirin 

Tıbbi Kimlik, Acil SOS, düşme algılama ve iPhone ile Apple Watch’taki başka kıymetli özellikleri etkinleştirdiğinizi kolaylıkla ve tek bir yerden denetim etmek için Sağlık uygulamasındaki Sağlık Kontrol Listesi’ni ziyaret edin. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Apple Watch’unuz varsa hem sistemsiz ritim bildirimlerini hem de düşük ve yüksek kalp atış suratı bildirimlerini açık duruma getirerek kalp sıhhatinizi koruyabiliyorsunuz. Bu özellikleri aktifleştirdiğinizde, Apple Watch’un art planda kalp ritminizi denetim ederek düzensizlik belirtilerini araştırmasına imkan veriyorsunuz. Bir ihtar aldığınızda, çabucak harekete geçerek EKG uygulamasıyla bileğinizden elektrokardiyografi çekebiliyor, daha sonra bu bilgileri hekiminizle paylaşabiliyorsunuz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir