ABD’nin F-35 uçaklarında motor sıkıntısı!

Şubat 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Bloomberg’te yer alan haberde, Pentagon’un 398 milyar dolarlık beşinci kuşak F-35 savaş uçağı programının “Pratt & Whitney” tarafından üretilen motor tedarikinde giderek büyüyen bir meseleyle karşı karşıya kaldığına dikkati çekildi.

Hava Muhabere Komutanlığının konuşlandırma ve eğitimlerde gerektiğinde F-35 savaş uçaklarının hazırda bulunması için 2021’de hava şovlarına daha az katılacağı belirtilen haberde, bu yıl F-35’lerin 8 hava gösterisinde yer almayacağı tabir edildi.

Haberde değerlendirmesine yer verilen, ismi açıklanmayan bir savunma yetkilisi, yaşanan sorunu “F-35A model savaş uçaklarının motorlarının sürat kesmeden çalışması sonucu ısının türbin kanadı kaplamalarında erken çatlaklara ya da katmanlara neden olduğu ve bu nedenle motorların çıkarılıp tamir edilmesi gerektiği” formunda açıkladı.

F-35 Programı ünitesinin Savunma Bakanlığını en berbat senaryo konusunda bilgilendirdiği kaydedilen haberde, savaş uçaklarının yüzde 20’sinin 2025’e kadar motorsuz kalabileceği bilgisi yer aldı.

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir