5G ile hayatımızda neler değişecek?

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Jet suratında data transferi

4G/LTE teknolojileriyle internetimizin çok hızlandığını düşünüyoruz; lakin 5G hayallerin sonlarını zorlayacak çapta büyük bir sürat sunacak. 4G teknolojisiyle 50 milisaniyede inen bir evrak, 5G ile yalnızca 1 milisaniyede inecek. Örneğin ultra HD kalitede bir sinema indirmek istiyorsanız 5G ile 6 saniyede bu sineması indirebileceksiniz. 4G ile bu mühlet 1 saati buluyor.

Her şey akıllanacak

Objelerin İnterneti kavramı hayatımıza daha fazla dahil olacak. 5G ile birlikte çok daha fazla sayıda eşya birbirleriyle konuşmaya başlayacak. Akıllı meskenler, araçlar, anahtarlar, lambalar, yüzükler, kolyeler vb. pek çok eşyanın akıllandığı bir çağa gireceğiz.

5G kendi zırhıyla bir arada geliyor

5G, savunmasız bir teknoloji değil ve güçlü bir güvenlik sistemine sahip. Büyük datayı dünyaya yayacak olan 5G’nin elbette inançlı olmaması kelam konusu olamaz. Siber ataklar ve hacker’lar yeniden tehdit olmaya devam edecek; fakat işleri bugünkünden çok daha güç olacak.

Otonom araçlar, yani şoförsüz araçlar, isminden da anlaşılacağı üzere, seyir sırasında şoför muhtaçlığını ortadan kaldıran bir teknolojinin eserleri olarak tanımlanabilir. Bu tip arabalar sahip oldukları donanım ve yazılımlarla, otomatik olarak hareket edebilecekler. Trafik ışıklarını tanımlayan sensörler, park sensörleri, uzun ve kısa aralıklı takip imkanı sunan sensörler ve daha kacı etrafı ile daima olarak haberleşerek tüm atakları yerine getirecek.

Otonom araçlar için olmazsa olmaz teknolojilerden biri olan 5G teknolojisi, ultra süratli data transferi ve 1 ms altında gecikme mühletleri ile son derece kritik. Ortaya çıkan sayılar ise nitekim inanılması sıkıntı düzeylerde. Otonom araçların, hayatımıza büsbütün girdiğinde, bir gün içinde araç başına 4000 GB data tüketmesi bekleniyor! Her bir araç 4 TB civarında bilgi alışverişi yapacak. Bu trafiğin sağlanması ise 5G ile mümkün olacak.

Oyunları oynamak için konsola ya da PC’ye muhtaçlık duymayacağız

Google Stadia platformu, oyuncuların konsol yahut PC üzere donanım bileşenlerine muhtaçlık duymadan internet üzerinden oyunları oynayabilmesine imkan veriyor. Bugünün internet altyapısıyla çok da revaçta değil. Fakat 5G ile internet jet suratında olduğunda oyunları rastgele bir aygıta indirmeden direkt internet üzerinden ‘stream’ ederek oynayacağız. Yalnızca bir oyun kolu ve televizyon, oyun tecrübesi için kâfi olacak.

Sağlık dalını de değiştirecek

5G, pek çok alanda hayatımızı değiştirecek. Sağlık kesiminde uzaktan yapılacak cerrahi süreçler, 5G ile imkanlı bir hale gelecek. Ameliyatlar dahi 5G üzerinden yapılabilecek; zira milisaniye suratları konuştuğumuz bir teknoloji uzaktan cerrahi operasyonların yapılmasına bile imkan verecek. Tabip, 5G üzerinden robotları kullanarak bir öteki ülkede dahi olsa operasyon gerçekleştirebilecek.

Etiketler: , , ,

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir